Radnici FRA: Idemo u Beograd ukoliko nam ne isplate otpremnine

487

Ukoliko nam do 1. septembra ne isplate obećane otpremnine i doprinose bićemo prinuđeni da održimo protest ispred zgrade Predsedništva u Beogradu, kažu za Nova.rs radnici Fabrike reznog alata – Čačak u stečaju.

„Nama su predstavnici države i resornog ministarstva obećali po 200 evra za jednu godinu radnog staža, a mi već šest meseci čekamo ono što smo krvavo zaradili radeći u fabrici. Nemamo od čega da živimo, prehranimo porodice, očajni smo i besni“, navode ogorčeno zaposleni. Kako dodaju njih 98 su stekli jedan od uslova za penziju od 280 koliko imaju pravo na ovaj vid socijalnog programa.

Predsednik Industrijskog sindikata FRA Dušan Đelić, takođe, kaže za naš portal da još uvek nisu počele isplate naknada zaposlenima u tom preduzeću.

„Istina, juče je stiglo rešenje iz Ministarstva za rad i socijalna pitanja kojim je odobrena uplata u iznosu od 193 miliona dinara za socijalni program, za 280 radnika. Ukoliko slededeće sedmice ne počne isplata, odlučili smo da zakupimo dva autobusa i idemo pred zgradu Predsedništva“, ispičao nam je on, podsetivši da agonija u FRA traje već šest meseci.

Prema Đelićevoj oceni, ministarstvo je time pokazalo neefikasnost i nebrigu, jer toliko dugo zaposleni čekaju sredstva koja im po zakonu pripadaju.

„Taj novac bi trebalo da legne na račun trezora i počne isplata na osnovu odrađenih spiskova. Ovde se ne radi samo o realizaciji socijalnog programa, već i daljem opstanku i očuvanju nešto više od 200 radnih mesta“, istakao je predsednik Industrijskog sindikata.

Malverzacije u FRA, tužilaštvo ćuti

„Čačansko tužilaštvo još uvek ne postupa po krivičnim prijavama koje je Industrijski sindikat podneo protiv menadžmenta Fabrike reznog alata zbog utaje poreza i krađe burgija“, kaže Đelić.

On je, napominje, pre osam meseci podneo krivičnu prijavu protiv direktora FRA Upravi kriminalističke policije, tražeći da se izuzme postupanje čačanskog tužilaštva i Policijske uprave u Čačku.

Fabrika rezanog alata Čačak Foto: Nenad Nešović

„Oni su i po ranije podnetim prijavama postupali pristrasno, a imamo informaciju da su prijavljena i osumnjičena lica obaveštavali o sadržaju tužbi. Dobio sam dopis od načelnika UKP kojim me obaveštava da je, ipak, ona predata tužilaštvu u Čačku“, naveo je Đelić.

Iako je, kako naglašava, dostavio dokaze o tome da je fabrika imala sredstva na računima posrednika koja su iznosila preko 100 miliona dinara, ona su sakrivena.

„Dakle od toga su mogli da uplate poreze i doprinose radnicima, a to je krivično delo utaje poreza. Od 8. aprila tražim povratnu informaciju o podnetoj prijavi protiv odgovrnih lica u FRA, a tužilaštvo ćuti“, naglasio je on i dodao da prema njegovim saznanjima nisu pokrenute ni istražne radnje.

Đelić je istakao da postoji i prijava koja se odnosi i na krađu 100 hiljada burgija, koje su nestale, a magacin nije nasilno obijen.

„To je opšti kriminal, a ja sam predložio, kao podnosilac da se direktor tog pogona podvrgne poligrafskom testiranju, što je odbio. To je siguran znak da nešto krije, jer alat bez njegove saglasnosti nije mogao da bude isporučen iz magacinskog prostora“, objasnio je Đelić.

Za situaciju u FRA, pored direktora, veliku odgovornost snose i članovi Nadzornog odbora jer su 11 godina bili pasivni i nemo posmatrali kako direktor ne uplaćuje zaposlenima doprinose. Čak su ga i nagradili, budući da je njegova plata 120 hiljada dinara, zaključio je Đelić.

Inače, FRA je osnovana 1953. godine, a do 1960. proizvodila je nareznice i ureznice. Sopstvenim sredstvima šezdesetih godina počela je izrada i drugih alata od visokokvalitetnih čelika. Godine 1993. imala je 3350 uposlenih radnika, medjutim, sankcije, nebriga rukovodstva, ali i lokalnih vlasti, kao i bombardovanje su učinili svoje, tako da sada broji svega 462 zaposlena (do okončanja socijalnog program) , nalazila se u postupku restrukturiranja, a sada u stečaju.

Nova.rs