Bećković – Čast mi je da učestvujem u manifestaciji posvećenoj patrijarhu Pavlu

1527

ČAČAK – Večeras je u prepunoj sali čačanskog Doma kulture održana manifestacija posvećena Patrijarhu Pavlu, a besedu o njemu je kazivao književnik Matija Bećković.

On je rekao da mu je velika čast što učestvuje na ovakvom skupu, kakvog, ocenio je, nema u celom svetu.

  

„Bilo je u našoj istoriji i drugih patrijarha, ali ti vekovi nisu bili tako vidni. O njima ne znamo mnogo i nije ih video čitav svet kao našeg patrijarha kao što ga i sada sluša posle njegovog preminuća“, rekao je Bećković.

O preminulom patrijarhu Pavlu je prikazan i kratak film u čačanskom Domu kulture.

„Niko u bučnije vreme nije govorio tiše, a da se čuo više, ni govorio manje, a da je rekao nešto važnije, niti je iko u bezočnije vreme duže gledao istini u oči. Kod njega nije bilo luksuza ni u čemu, a najmanje u rečima. Oskudnošću i jednostavnošću kao da nas prekoreva i posramljuje, a njegov primer postaje za nas neka vrsta očigledne nastave“, poručio je Bećković.

Prema njegovim rečima, patrijarh Pavleje bio odgovoran i pribran iako je i sam rekao -hvala Bogu što nisam bezgrešan. Osvrnuo se i na situaciju na KiM o kojoj je i patrijarh brinuo.

„Za Kosovo u našem veku nije bilo pouzdanijeg ni važnijeg svedoka od njega. Neke rečenice je ponavljao više puta – poput one da je 34 godine bio na KiM i da ne treba mnogo truda da se vidi kako Albanci traže etnički čistu pokrajinu, ali da tako nešto nije moguće“, podsetio je književnik na njegove reči.

Bećković je, kaže, dao sebi za pravo da produži njegove stavove. I da Srbi napuste Kosovo, ostaće monasi, ako odu monasi, biće tu crkve, ukoliko se i one razore ostale bi crkvice, a nakon njih kosti kosovskih junaka kojima je zasejana tamošnja zemlja.

„Uostalom, ostale bi senke naših predaka i svih onih koji su tamo živeli i u kosovskim svetinjama se molili“, istakao je on ističući da Kosovo nije izgubljeno dok je nas i našega imena.

Patrijarh Pavle je bio jedan od naših najvećih srpskih pisaca. Njegova dikcija je bila najlepša koja se čula u našem javnom životu. Rečenice su mu bile otmene, bio je i pismen i usmen, naglasio je akademik.

„Dok je bolovao ceo narod se pribojavao sutrašnjeg dana, a on se nije plašio. U svakom trenu je bio spreman da izađe pred lice božije živeći kao da će mu svaki dan biti sudnji, a svaka reč poslednja“, podsetio je Bećković.

Gradonačelnik Čačka, Milun Todorović je rekao da je patrijarh počeo svoj put kao student medicine.

„Na sreću svih nas najbolje je upoznao anatomiju naše duše. Ponosni smo jer je odabrao našu srpsku Svetu goru da u manastirima Vujan i Svete Trojice bude iskušenik, a da se zamonaši u Blagoveštenju“, rekao je on. Todorović je podsetio na patrijarhove reči – BORITE SE, VOLITE SE I BUDITE LJUDI.

Jedan od organizatora „Dana patrijarha Pavla“, profesor Drago Milošević je kazao da je patrijarh Pavle svima nama približio jevanđelje.

„Ova manifestacija će promovisati njegove vrednosti i dela kako bismo bili ljudi jedni prema drugima, bližnjima, komšijama, radnicima, drugoj veri, naciji, neprijateljima. DŽaba nam sva materijalna bogatstva jer ga nećemo preneti preko granice carstva večnoga života. To nam je, između ostalog pokazao i patrijarh Pavle“, poručio je Milošević.

U znak zahvalnosti akademiku Matiji Bećkoviću i horu Prvog beogradskog pevačkog društva Organizacioni odbor manifestacije je dodelio zahvalnice i replike vujanskog krsta koje im je uručio gradonačelnik Čačka, Milun Todorović.

Inače, organizatori skupa su bili Grad Čačak, profesor Drago Milošević i Turistička organizacija Čačak.