Sva kajsija završiće u rakiji

1604

Berba koštičavog voća u čačanskom kraju u punom jeku, otkupna cena niska. Kilogram voća za preradu 30 dinara. Ove sezone prinos manji 20 odsto.

Berba kajsija u čačanskom kraju je u punom jeku, ali proizvođače muči to što se još ne zna kolika je otkupna cena ovog voća. Pojedini hladnjačari plaćaju za kilogram ovog voća 30 dinara, što je za pet dinara manje nego lane, a duplo niže nego pretprošle godine, kada se za kilogram kajsija plaćalo od 50 do čak 60 dinara.

– Otkupljujemo kajsije po 30 dinara, ali nemamo informaciju da li će se cena menjati. To će najviše zavisiti od kupaca. Kajsija na našem tržištu najviše ide u destilerije, za pravljenje rakije – rekao nam je Boris Petrovski iz firme „Super frut“ iz Miokovaca, mesta čuvenom po proizvodnji ovog voća.

Kupci su, po rečima našeg sagovornika, prošle godine kupili velike količine kajsije, tako da im ove godine neće mnogo trebati. Prodaja teško ide, jer nema velikog interesovanja za veće količine kod kupaca.

Ove godine hladnjačari otkupljuju i male količine stone kajsije, koje uglavnom završavaju u domaćim prodavnicama. Oni tvrde da je kvalitet lošiji, jer je bilo dosta kiše, što se odrazilo na plod, pa zahtevno rusko tržište ne želi takvu kajsiju. Stona kasjija će, nadaju se proizvođači, dostići cenu i do 100 dinara po kilogramu, ali tek pošto malo odleži u hladnjači.

– Ove godine je rod manji za oko 20 procenata u odnosu na lane. Otkupna cena industrijske kajsije nije zadovoljavajuća – kazao nam je Jugoslav Lazović, jedan od najvećih proizvođača u čačanskom kraju, koji pod kajsijom ima hektar i po zemlje.

ROD PODBACIO

Stevan Milosavljević iz Miokovaca kaže da se u ovom mestu, centru srpske kajsije, za razliku od prethodnih godina, ovog leta neće moći nabrati više od 80 vagona.

– U nekim voćnjacima prošle godine gde je bilo oko 500 vagona, sad nema ni 500 kilograma. Grad je ubrao svoje, a nama šta i koliko ostane – rekao je Milosavljević.

V.Ilić, Večernje novosti, Foto – http://www.medias.rs/