Obradović posetio nezadovoljne proizvođače krompira u Milanovcu

515

Predsednik i potpredsednik Dveri Boško Obradović i Milovan Jakovljević, zajedno sa predsednikom OO Dveri Gornji Milanovac pukovnikom Nebojšom Stankovićem, posetili su gornjemilanovačko selo Teočin. U ovom, ali i ostalim selima koja pripadaju opštini Gornji Milanovac uskladišteno je i neprodato MILION KILOGRAMA krompira domaće proizvodnje.

Proiozvođači krompira su u razgovoru sa Obradovićem i Jakovljevićem rekli da ovo nije političko pitanje, već pitanje opstanka sela i nebrige države prema poljoprivrednicima. Kao osnovne probleme oni su istakli uvoz krompira iz inostranstva sa jedne strane, ali i smanjenje državnih subvencija za 1.200 dinara po hektaru i povećanje cene goriva za 10 dinara po litru, sa druge strane. Usled ogromne količine neprodatog krompira, proizvođači su ostali dužni i prema poljoprivrednim apotekama, nisu zaradili ni dinar od proizvodnje i vrlo teško će moći da planiraju sledeći zasad. Mnogima od njih ovo je jedini izvor prihoda i ukoliko u narednih mesec dana ne prodaju krompir, isti će morati da bace. Kao jedino rešenje ovog problema oni vide otkup krompira od strane države.

I Boško Obradović je apelovao na državu i aktuelnu vlast da reši problem domaćih proizvođača, tako što bi država otkupila preostale količine neprodatog krompira iz svih ovih sela kako bi ovi ljudi mogli bar da prežive. On je podsetio da su zbog ovoga Dveri nedavno pokrenule kampanju „Kupujmo domaće – budimo solidarni“ i tražile od države da, u vreme pandemije, mora da kupuje robu isključivo domaće proizvodnje. Obradović je dodao i da je Srpski pokret Dveri, kao podršku domaćoj privredi i poljoprivredi, predložio robne vaučere, odnosno izdavanje vaučera od strane države, preko kojih će socijalno ugrožene kategorije stanovništva moći da kupuju prehrambenu, industrijsku i drugu robu isključivo kod domaćeg prozvođača. Istakao je i to da, ako se država hvali pozitivnim rezultatima u finansijskoj oblasti, ne treba da bude problem i da otkupi neprodate količine krompira iz ovih sela. Obradović je izrazio nadu da će ovaj apel doći do onih koji ovaj problem treba da reše i da neće prestati da apeluje dok se ovaj problem ne reši.

Milovan Jakovljević je kazao da npr. belgijski farmer ima, u zavisnosti od sezone, 10-12 evro centi po kilogramu od strane države, a naš nema ni dinar. Dodao je da je cena ovog krompira u Holandiji 4-6 evro centi, a nakon što naši uvoznici, sa svim zavisnim troškovima, uvezu krompir, njegova cena iznosi 10 dinara po kilogramu i zbog toga naš krompir nije konkurentan. Jakovljević navodi i da bi država trebala da promeni politiku prema srpskom seljaku i agraru, jer su svi proizvođači u problemu i da u svakoj oblasti društva država mora da zaštiti domaću proizvodnju od nekontrolisanog uvoza. Naveo je da imamo međunarodne sporazume, koji nas, s jedne strane, ugrožavaju, a s druge, postoje mesta i članovi tih sporazuma, kao što je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (članovi 32, 33, 40, 41. i 45.) koji govore da imamo pravo da uvedemo prelevmane, vancarinske mere i da štitimo domaćeg proizvođača.

Foto ozonpress