Kinesko dužničko ropstvo stiže Srbiju, svilena omča se sužava a ugušiće nas zagađenje, dug i korupcija

491
Foto: Darko Vojinović/AP
Kinesku kompaniju China Communications and Construction (CCCC), koja gradi autoput Požega-Preljina, u svetu bije glas o korupciji, maltretiranju radnika i ugrožavanju životne sredine. Kako se ova firma ophodi prema meštanima sela u blizini Čačka i Kraljeva pisali smo u više navrata. Zaposleni ove firme bahato upadaju na privatne parcele, bez dozvole i trajno ih devastiraju. Procene vrednosti veštaka su ispod tržišne vrednosti a dobar novca vlasnicima procenjenih parcela još nije isplaćen.

Malta Independent je još 2014. godine pisao da je ova kineska firma (CCCC) na crnoj listi Svetske banke, Afričke banke za razvoj, Azijske banke za razvoj, Međuameričke banke za razvoj, Evropske banke za obnovu i razvoj i nalazila se na najmanje dve crne liste u SAD-u zbog železničke pruge Iran-Jermenija. Kompanija je trebalo da ostane na crnoj listi Svetske banke do 12. januara 2017. godine a u međuvremenu ne ispunjava uslove za učešće u bilo kojim projektima  izgradnje puteva ili mostova koje finansira Grupa Svetske banke.

U petogodišnjem periodu između 2007. i 2012. godine, u Kini se urušilo najmanje 18 mostova što je odnelo 135  života, navodi novinska agencija Bloomberg.

Da li Srbiju čeka dužničko ropstvo?

Maltene sva infrastruktura se gradi na osnovu međudržavnih sporazuma tako da Kina nije izuzetak. “Na taj način najskuplji projekti idu van javnih nabavki, nema konkurencije, nema uvida javnosti, nema rasprave da li je projekat potreban i kakve će posledice imati – tako se gradi i auto-put prema Sarajevu (sporazum sa Turskom), Moravski koridor (SAD), Koridor 11 (Kina), pruga do Budimpešte (Rusija i Kina)”, navodi Dojče Vele.

„Ako ima dosta nepoznanica oko samih ugovora, pretpostavlja se onda da tu postoji koruptivna praksa, koja i inače postoji u našem regionu, po mnogim zemljama trećeg sveta, poznato je da postoji u Kini“, rekla je  Dragana Mitrović. profesorka Fakulteta politčkih nauka za Dojče vele.

„Sama zemlja je kriva što dozvoljava nepoštovanje svojih propisa“, saglasan je Goran Radosavljević. „Postoji na desetine ozbiljnih firmi sa Zapada koje su to isto radile u zemljama gde su te zemlje to dozvolile – zagađenje, korupcija, na primer Simens u Africi.“

„Odgovornost za korupciju, zagađenje, nepoštovanje zakona leži isključivo na državi Srbiji. Ako im zemlja dozvoli da to rade, oni neće da beže od toga. Ne postoji nikakav razlog da inspekcija ne ode, izmeri zagađenje vazduha u Boru i da primeni zakon. Ali – država ćuti“, zaključuje Radosavljević a prenosi Dojče Vele.

LUFTIKA, Julija Vojinović