8.8 C
Cacak
Пет, 10 мај, 2024, 06 : 21
Naslovna Društvo Kako se sačuvati od Lajmske bolesti?

Kako se sačuvati od Lajmske bolesti?

516

Ukoliko uočite krpelja na sebi ili bližnjem, nema razloga za strah. Najvažnije je pažljivo i stručno uklanjanje krpelja što pre – najmanja šansa za infekciju jeste ukoliko se krpelj ukloni u prva 24 sata.

ujed-krpelj-koza
Foto: Pixabay

Piše: Nataša Pantelić, apsolvent Medicinskog fakulteta u Beogradu

Lajmska bolest je multisistemsko infektivno oboljenje čiji je uzročnik bakterija Borelia burgdorferi. Zaražavanje ljudi nastaje ubodom krpelja roda Ixodesricinus, koji su prenosioci ove bakterije. Infekcija najčešće zahvata kožu, nervni sistem, zglobove i srce, ali mogu biti napadnuti i svi ostali sistemi organa.

Prema dostupnim podacima, na području Beograda se procenat zaraženih krpelja, onih koji mogu preneti infekciju, kreće između 25 i 30 procenata. Na području cele Srbije, godišnje se registruje oko 800 novoobolelih od Lajmske bolesti, pripadnika svih starosnih grupa.

Krpelji su paraziti koji se hrane krvlju domaćina – životinje ili čoveka. Krpelji najčešće borave na vegetaciji (travi, opalom lišću, grmlju, nižem drveću) do najviše 1,5 metara iznad zemlje. Stoga, naročito treba povesti računa kada deca borave na zelenim površinama, jer su zbog svoje visine potpuno izloženi. Krpelji su aktivni od proleća kada se uspostavi vegetacija, do kasne jeseni kada opada lišće. Krpelji mogu po nekoliko sati ostati na koži, tražeći pogodno mesto gde će ubosti domaćina. S obzirom da u pljuvački krpelja postoji prirodni anestetik, sam ubod je bezbolan, što omogućava da krpelj duže ostane neopažen. Upravo zbog ovoga, najvažnije je pregledati telo nakon boravka u prirodi.

Ukoliko dođe do infekcije, Borelia se može širiti lokalno u koži ili putem krvi i limfe u ostatak organizma. Može zahvatiti sve organe, mada najčešće obole nervni sistem, zglobovi, srce i koža. Tok bolesti uglavnom obuhvata tri stadijuma, koji se mogu preklapati. Većina bolesnika ne prolazi kroz sve stadijume.

I stadijum

Prvi stadijum je praćen lokalizovanim crvenilom koje je najčešće prstenasto sa centralnim bledilom. U većini slučajeva nestaje tokom 3 do 4 nedelje, ali se kod nelečenih bolesnika može održati i preko godinu dana. Antibiotska terapija u ovom stadijumu u značajnoj meri prevenira kasnije manifestacije Lajmske bolesti.

II stadijum

Sistemske manifestacije bolesti, koje mogu obuhvatati ozbiljnu patologiju gotovo svih organa. Tegobe spontano prolaze za manje od 6 meseci.

III stadijum

Najčešće se javljaju hronične tegobe zglobnog i nervnog sistema, poput: progresivnog artritisa, encefalitisa, problema s pamćenjem, depresije, glavobolje itd. Pojavljuju se i karakteristične kožne promene, koje mogu perzistirati godinama.

Dijagnoza Lajmske bolesti se postavlja na osnovu kliničkih manifestacija, epidemioloških podataka (ujed krpelja) i seroloških analiza (antitela). Definitivna dijagnoza se jedino može postaviti ukoliko se kultiviše bakterija Borelia, što se najbolje postiže ukoliko bolest uhvatimo u prvom stadijumu.

Lečenje Lajmske bolesti zavisi prevashodno od kliničke slike, tj. stadijuma bolesti. Terapija izbora su antibiotici. Najbolji rezultati se postižu ukoliko se sa lečenjem otpočne u početnom stadijumu, pre pojave komplikacija. Većina obolelih se na kraju oporavi uz minimalne posledice ili bez njih. Ipak, iako se bolest može lečiti, najbolja zaštita je prevencija.

Infekcija se lako može izbeći ukoliko smo dovoljno oprezni.

Laki koraci mera zaštite koje svako može da sledi su:

  • Izbegavanje tipičnih staništa krpelja;
  • Korišćenje repelenata (autan, permetrin…);
  • Oblačenje garderobe koja pokriva ruke i noge, uvlačenje majica u pantalone i pantalona u čarape, vezivanje kose, nošenje kapa;
  • Uraditi detaljan pregled nakon boravka na zelenim površinama, obavezno pregledati i decu;
  • Uraditi detaljan pregled kućnih ljubimaca i odeće.

Ukoliko uočite krpelja na sebi ili bližnjem, nema razloga za strah. Najvažnije je pažljivo i stručno uklanjanje krpelja što pre – najmanja šansa za infekciju jeste ukoliko se krpelj ukloni u prva 24 sata. Ne treba mazati krpelja nikakvim sredstvima pre vađenja, jer ga mogu navesti na povraćanje, čime mogućnost infekcije raste.

Krpelj se najefikasnije uklanja pincetom, zahvatanjem krpelja što bliže koži i rotiranjem u smeru suprotnom od kazaljke na satu. Poseban oprez treba posvetiti mestu uboda narednih dana, uz obaveznu proveru eventualnih zaostataka delova tela krpelja.

Ukoliko niste sigurni da ćete uklanjanje krpelja izvesti kako treba, javite se u najbliži Dom zdravlja.

Za sve dalje savete u vezi uboda krpelja ili Lajmske bolesti, možete se obratiti našim lekarima i specijalistama na platformi Doktok. Posetite www.doktok.rs, registrujte se i zakažite termin na Doktok platformi koja nudi besplatne zdravstvene konsultacije sa više od 100 stručnjaka različitih specijalnosti.

N2