Izgoreli i zaboravljeni

940

Sit gladnom ne veruje je možda najbolji i najsažetiji opis razgovora koji smo imali sa našim sugrađanima kojima su u nedavnom požaru u potkrovlju zgrade u Balkanskoj ulici na broju 7 izgoreli stanovi. 

Balkanska 7, 13. januar 2021. Foto: Epicentarpress

Onaj kome nikada plamen nije zahvatio makar deo njegovog stambenog prostora teško je i dočarati kako izgleda kada ti izgori  krov nad glavom i sve ispod krova. Teško je opisivati kako izgleda objekat nakon intervencije vatrogasne ekipe jer je bi bilo nezahvalno zamerati onima koji, često rizikujući i svoje živote, ostave potop iza sebe gaseći vatrenu stihiju. Primarni zadatak vatrogasaca je da ugase vatru.

Tako nesretnik kome se dogodio požar ima priliku da vidi kako to izgleda kada se, uslovno rečeno, udruže vatra i voda, a i vi poštovani čitaoci možete da vidite na našim fotografijama kakav je to prizor.

Oni koji bi prvi trebali da sagledaju posledice požara na potkrovlju zgrade u Balkanskoj ulici i prvi da priteknu u pomoć postradalim sugrađanima, nažalost ćute i ne reaguju, a pretpostavljate i sami da je reč o onima, koji su na lokalnim izborima dobili poverenje većine građana koji su izašli na glasanje, da sednu u funkcionerske fotelje i zvanično postanu vlast koja se brine o građanima kako sami ističu u svojim medijskim nastupima. Među stanarima pomenute zgrade svakako ima upravo tih glasača, pa je ovo dobra prilika da se uvere kako oni za koje su glasali, sada uzvraćaju za ukazano poverenje.

Zgrada u Balkanskoj br. 7 ima pet spratova i potkrovlje, nekoliko ulaza i preko 30 stanova. Stara gradnja, a na potkrovlju vertikale na kome se dogodio požar ima osam stanova, od kojih je pet ili prilično ili potpuno izgorelo. Kako je konstatovao protivpožarni inspektor uzrok požara je dimnjak koji se zapalio, a požar je započeo u stanu 21 kroz koji dimnjak prolazi, a onda se proširio na krovnu konstrukciju i stanove 22, 23, 24, 25 i 28.

Skoro svi stanovi u zgradi imaju centralno grejanje pa i ovi koje je zahvatio požar, a samo jedan stanar loži u svom stanu u prizemlju zgrade, ali i to je bilo dovoljno da se zapali odžak.

– Zgrada je stara preko 30 godina, u poslednjih 13 godina od kada sam ja tu nije čišćen odžak, a ja verujem da ga niko nije čistio svih 30 godina  – kaže Vladimir Marjanović, vlasnik stana 21.

Propisi nalažu da upravnik zgrade mora pred početak svake grejne sezone da naruči čišćenje odžaka. Stanari nisu mogli da se dogovore oko izbora upravnika zgrade, pa je lokalna vlast postavila prinudnog upravnika zgrade i to je Zoran Naumović tj. Huset Group. Ta firma je osnovana u februaru 2017. godine i pruža uslugu profesionalnog upravljanja i održavanja zgrada sa osnovnim zadatkom podizanja nivoa održivog razvoja stanovanja u Čačku,  Lučanima, Priboju i Prijepolju, kako navodi na svom sajtu.

Na sajtu navode da „od samog početka organizator profesionalnog upravljanja HUSET GROUP doo nastupa kao tim, sastavljen od obučenih licenciranih upravnika, kao i visoko obrazovanih saradnika raznih profila“.

Kako je licenciranim upravnicima i visoko obrazovanim saradnicima promaklo da pred grejnu sezonu naruče čišćenje odžaka je pitanje koje će se nametnuti na prvom sledećem sastanku prinudnog upravnika sa stanarima zgrade. Po svemu sudeći ne tako mali trošak popravke tj. izgradnje novog krova zgrade pašće na teret svih stanara jer je krov, kao i stubište, lift ako ga zgrada ima i sl. ono što se tretira kao zajednička imovina svih stanara.

– Ma kakav sastanak, za tri godine koliko je Naumović upravnik zgrade ja ga nisam nikada video. Prošle godine govorio je da zbog korone ne može da zakaže sastanak sa stanarima. Nijedna sijalica u zgradi nije promenjena, nijedan prekidač u zgradi nije promenjen, samo nam redovno svakog meseca stižu računi koje nam šalje. Posle požara samo je naručio da se razvuče najlon preko izgorelog krova kako zgrada ne bi prokišnjavala – kaže Dejan Stanić.

Mali broj stanova u zgradi je osiguran, pa će troškovi njihove popravke pasti na vlasnike stanova koji su izgoreli. Naši sagovornici su sigurni da će tako biti, a evo i zašto.

– Protivpožarni inspektor je izvršio uviđaj, dolazio je i gradski građevinski inspektor i napravio zapisnik, upravnik zgrade kaže da on nije izabrani nego prinudni upravnik pa da je njegova obaveza znatno manja od one koju mi očekujemo, a iz lokalne vlasti nas niko nije kontaktirao – kaže Dejan Stanić.

– Sva administrativna procedura je završena. Urađen je uviđaj protivpožarnog inspektora, policijska forenzika je uradila svoj deo posla i papiri su prosleđeni Tužilaštvu. Problem je što niko iz opštine i suda nije izašao za obezbeđenje dokaza, a što nam je vrlo važno da možemo u parnici da priložimo dokaze. Da sam počistio stan posle požara na sudu bi mi protivna strana rekla da nemam dokaze o šteti – kaže Vladimir Marjanović.

Na pitanje ko bi bio protivna strana u tom sporu, Marjanović kaže: solidarno upravnik zgrade i onaj ko ga je postavio za prinudnog upravnika, znači Grad Čačak.

Vlasnici izgorelih stanova sada su prinuđeni da se snalaze kako znaju i umeju. Većina ih je otišla u podstanare, što im je dodatni trošak.

– Nije problem samo što su izgorele grede i zidovi, nego su uništene i sve stvari nameštaj, garderoba. Evo me od 13. januara nosim istu garderobu na sebi – kaže Nebojša Vujačić.

Sva tri sagovornika kažu da iz opštine niko nije došao da obiđe mesto požara, niti ih pozvao da ih sasluša, da ponudi neku pomoć, da makar pokaže malo interesovanja i ljudskog saosećanja.

izvor, Foto, ozonpress.net