I danas čačanski vazduh najzagađeniji u Srbiji

429

U debatnoj emisiji na javnom servisu RTS na temu zagađenosti vazduha u Srbiji istaknuto je da je obaveza svake lokalne samouprave, da ima merne stanice i katalog zagađivača. Što važi za ostale gradove i opštine, važi i za Čačak.

Međutim, uprkos nedavnim najavama gradonačelnika Miluna Todorovikća (SNS) i poslanika Marka Parezanovića (SNS) da će Čačak dobiti nove merne stanice, njih i dalje nema. Izgleda da se partijski drugovi Todorović i Parezanović još uvek nisu dogovorili ko će da nabavi merne stanice, Grad Čačak kako je najavio Todorović ili SEPA (Agencija za zaštitu životne sredine) kako je najavio Parezanović.

Ulica Bate Jankovića, koliko zagađenje pravi ovaj dimnjak

Ako već nema kvalitetne i verodostojne merne jedinice, Grad Čačak bi bar trebao da ima katalog zagađivača, pa tako barem ne bismo imali dilemu i besplodnu diskusiju oko toga ko najviše zagađuje vazduh: kotlarnice za daljinsko grejanje, individualne kućne kotlarnice u kojima građani lože najjeftini i najnekvalitetniji ugalj, izduvni gasovi prekobrojnih automobila na čačanskim ulicama …

Građane Čačka je uhvatio pravi neizdrž kada će merne stanice konačno stići i biti stavljene u funkciju, mada nikome nije jasno na koji način one mogu doprineti da vazduh u gradu bude čistiji i zdraviji.  Možda ćemo samo dobiti priliku da sa njima dobijemo verodostojnije podatke o kvalitetu vauduha koji udišemo, od sadašnjih podataka koje povremeno objavljuje čačanski ZZJZ (Zavod za javno zdravlje).

Primera radi Zavod je na svom sajtu objavio rezultate svog merenja za dan 6. februar ove godine, po kojima je bilo zagađenja jer je na lokaciji u centru grada izmereno da su koncentracije čađi i PM10 za duplo prekoračile granične vrednosti.

Dobro, tako smo rešili dilemu da li je vazduh u Čačku zagađen ili nije, jer eto i onaj (čitaj ZZJZ) čije merenje jedino priznaju gradonačelnik Todorović i njegovi saradnici, javno je objavio podatke koji potvrđuju zagađenje.

Ipak, postoji ne tako malo nepodudaranje rezultata merenja koje je objavio ZZJZ i koje je dato na aplikaciji Air Visual, za isti dan 6. februar. ZZJZ istine radi, ne meri koncentraciju suspendovanih PM2,5 čestica, koje su najopasnije od svih zagađivača po zdravlje ljudi. A te subote 6. februara i u noći 6/7 februar u Čačku je na lokaciji u ulici Kneza Miloša koncentracija PM2,5 iznosila i do 263,3µg/m3 što je ubitačno više od dozvoljene granične vrednosti do 25 µg/m3, a SEPA je uvela i tolerisanu vrednost do 30 µg/m3.

Nažalost stanje kvaliteta vazduha koje se u dva-tri dana nakon prošlog kritičnog vikenda delimično popravilo, danas je opet eskaliralo pa je Čačak opet grad sa najzagađenijim vazduhom u Srbiji.

Zavod za javno zdravlje još uvek nije objavio rezultate svog merenja za danas i verovatno će tek nakon nekoliko dana objaviti taj podatak na svom sajtu, mada osim za vođenje zakasnele evidencije taj podatak tada više neće imati nikakav značaj.

U danu kada je po zagađenju vazduha Čačak ponovo na neslavnom prvom mestu, izmerena koncentracija PM2,5 čestica, na lokaciji u ulici Svetog Save dostigla je 134,4 µg/m3.

Izvor, ozonpress.net