ČAČAK – Havarije u fabrikama naoružanja dešavaju se u svim državama širom sveta. U našoj zemlji takvi slučajevi događaju se u proseku tri puta godišnje. Ali, za samo dve nedelje u fabrici namenske industrije “Sloboda“ u Čačku dogodila su se tri incidenta – dve eksplozije i požar.
Uzroci eksplozije i požara još nisu poznati, a rukovodstvo čačanske “Slobode“ nije se oglasilo tim povodom.
Slike eksplozije u subotu oko 19.50 sati u magacinskom prostoru fabrike naoružanja izgledale su apokaliptično.
Na sreću, niko nije poginuo, ali su od stakla koje je puklo usled detonacije u krugu fabrike lakše povređena tri radnika. Pojedini građani javljali su da ih je detonacija oborila na zemlju.
Dan kasnije, u šumi kod fabrike izbio je požar. Vatra je ugašena i nije bilo povređenih. Odmah posle incidenta evakuisano je više od sto domaćinstava iz naselja u okolini.
U hotel u centru grada u subotu uveče smešteno je 35 porodica koje žive u blizini “Slobode“, a lokalna samouprava organizovala je punkt za prihvat onih koji su želeli da noć provedu podalje od mesta eksplozije.
Procenjuje se da je materijalna šteta od eksplozije i požara koji su se dogodili tokom vikenda daleko veća od havarije u magacinu “Slobode“ 4. juna, kada se dogodila serija eksplozija u magacinu gotovih proizvoda.
General Momir Stojanović, nekadašnji načelnik Vojnobezbednosne agencije (VBA) kaže za “Politiku“ da ovi incidenti u “Slobodi“ opominju i smatra da nešto ne štima u organizaciji posla i u proizvodnim pogonima namenske industrije u Čačku.
– Već dvadesetak godina, a naročito posle NATO agresije na našu zemlju, Vojska Srbije nema dovoljno skladišnih kapaciteta. Municija i minsko-eksplozivna sredstva skladište se u neuslovnim magacinima. Takav je slučaj i u Čačku – smatra Stojanović i dodaje da postoje strogi uslovi pod kojima se municija i minsko-eksplozivna sredstva čuvaju, a ne da se prekrivaju ciradama na otvorenom.
Drugi problem, kako ističe sagovornik, jeste mešanje ubojnih sredstava kojima je istekao rok sa onima koji su u roku. I ovo je posledica nedostatka adekvatnih skladišta, dodaje on.
– Treći problem su nekvalifikovani kadrovi na rukovodećim mestima u namenskoj industriji. Nekada su te poslove obavljali ljudi specijalizovani za tu vrstu proizvodnje kojom se bavi i “Sloboda“ iz Čačka – kaže Stojanović.
Kao dodatni problem, general ističe i iscrpljenost radnika u proizvodnom procesu namenske industrije koji rade u tri smene.
Izvor: Politika