Predstavnici USPRS zahtevaju ostavku ministra prosvete

954

ČAČAK – Naša potraživanja ostaju ista sa nadom da će u predstojećem periodu i predstavnici Vlade i resorno Ministarstvo shvatiti neophodnost socijalnog dijaloga, koga tokom delovanje Vlade Ane Brnabić gotovo da nije bilo ni ja jednom nivou. Bez iskrenog i konstruktivnog socijalnog dijaloga, nema rešenja ni jednog od dole navedenih potraživanja, saopšteno je danas iz Unije sindikata prosvetnih radnika.

Od nove Vlade RS tražimo:

Potpisivanje Protokola o povećanju zarada u 2020. godini da bi se napravila pravedna pozicija prosvete pred (odavno najavljeno i previše puta pomerano) uvođenje platnih razreda, 2021. godine;

Isplata 30.000 dinara za šest Svetosavskih/Novogodišnjih nagrada (od 2015. do 2020.) predviđenih potpisanim Sporazumom o rešavanju spornih pitanja (član 2) i PKU za zaposlene u obrazovanju;

Isplata 25.000 dinara iz ušteda predviđenih potpisanim Sporazumom (član 7) koje su ostvarene u sistemu smeštanjem tehnoloških viškova (preko 22.000 ljudi). Uštedu procenjujemo na preko 5 milijardi dinara (sa mogućnošću isplate u državnim obveznicama);

Da se administrativnim radnicima i domarima sa četvrtim stepenom stručne spreme koriguje sadašnji koeficijent od 8,62 na 13,42 koliko iznosi koeficijent četvrtog stepena u nastavi, a koeficijent šefa računovodstva sa šestim stepenom od 13,73 koriguje na 14,88 koliko iznosi koeficijent šestog stepena u nastavi. Za korekciju ovih koeficijenata treba oko 205 miliona dinara;

Isplata dnevnice oduzete 28.09.2017. godine zbog štrajka Unije SPRS. Tada je članovima USPRS oduzeto preko 8 miliona dinara, a razlog obustave nastave su bili pravedni platni razredi. Zahtev se pokazao ispravnim jer na to sada ukazuju svi ekonomski stručnjaci. Školska 2017/18. završena je regularno, sa ispunjenim fondom časova, a dnevnica nije vraćena;

Tražimo primenu Pravilnika MPNiTR o plaćanju unošenja podataka u Informacioni sistem „Dositej“ koji je potpisao aktuelni ministar lično, u avgustu 2016. godine. U mnogim sredinama nije isplaćena školska 2016/17. i 2017/18. godina. U protivnom naši članovi će i to morati da naplaćuju na sudu. Zahtevamo plaćanje koordinatora elektronskih dnevnika od 10%;

Plaćanje angažovanja članovima u radnim podgrupama pri školskim upravama, kao i Centralnoj radnoj grupi pri Ministarstvu prosvete. Po analizi prosvetnog budžeta vidi se da novca ima i predlažemo da to bude plaćeno sa pozicije troškova izgubljenih sudskih sporova i penala, gde je predviđeno preko 345 miliona dinara.

Iz zahteva Unije SPRS jasno je da se dugovanja prema zaposlenima u prosveti samo nagomilavaju i godinama ne rešavaju. Ona proističu iz potpisanog Sporazuma, kako sa Vladom Republike Srbije, tako i sa resornim Ministarstvom.

Unija SPRS očekuje zvanične i konkretne pregovore, a ne protokolarne sastanke da bi pred javnošću izgledalo da vodimo socijalni dijalog.
Unija SPRS je dosledna i spremna za dogovor, ali ne i za dalja ponižavanja prosvetnih radnika.

Naši odgovori i akcije biće, kao i do sada, u skladu sa onim što predlažu/rade svi oni od čijih aktivnosti zavisi i obrazovanje i prosveta

PRVOMAJSKA ČESTITKA MINISTRU PROSVETE

1. Proba male mature: ..Dobro urađen posao?!“
2. Elektronski dnevnik: Jedan milion i šeststo hiljada evra?! Ma, dobro potrošen novac.
3. Da li su mogle naše IT firme da realizuju posao oko es Dnevnika za manje pare? Naravno, NE! Odlično odrađen posao.
4. Udžbenicima inostranih izdavača, NATO pakt, mirotvorna organizicaja?! Odlično kreiran udžbenik.
5. U istim tim udžbenicima Čačak i Beograd u granicama Hrvatske, a ,,Danak u krvi” prilika za napredovanje srpske dece…Fenomenalno interpretirena istorija.
6. Vlasnik nekoliko izdavačkih kuća, Ante Žužul, ko li je taj? Nebitno, odlično prodat posao.
7. Ko odobrava udžbenike? Komisija koju imenuje ministar. Odlično odrađen posao!
8. Da li pored ministra PROSVETE u Vladi sede ljudi sa sumnjivim diplomama? DA, ali koga briga, i to je dobro odrađen posao!
9. Isplata dugovanja po potpisanom Sporazumu iz 2015. – NIŠTA (koga još zanima šta je Vlada potpisala), odlično odrađen posao!
10. Još mnogo “odlično urađenih poslova“…Vi koji čitate, slobodno nastavi niz.
Sve je Za Vas ministre odlično odrađen posao, pitanje je samo za KOGA i zbog ČEGA!
Za nas je sve ovo mnogo, mnogo loše odrađen posao.
Kratko i jasno…OSTAV(KA) MINISTRE!!!
U Čačku, 1. maj 2020.
Predsedništvo Moravičkog okruga
Predsednik Dragoslav Radojević
Članovi predsedništva:
– Vladimir Adžić, predsednik Sindikata obrazovanja Čačak
– Milan Selaković, podpredsednik USPRS Moravičkog okruga
– Aleksandar Janjić, podpredsednik USPRS Moravičkog okruga
– Vladimir Milisavljević, predsednik Sindikata obrazovanja Gornji Milanovac

– Miloš Mrdak, predsednik sindikata OŠ “Mićo Matović“ Katići, Ivanjica

„TEHNIČKA PODRŠKA“
ili kad se lončići i poklopčići izmešaju

Pre par dana, prosvetni radnici su dobili Upitnik sa svega dva pitanja:
1.Da li imate SVOJ računar koji koristite za ostvarivanje nastave i učenja na daljinu?
2.Da li imate internet mrežu na lokaciji stanovanja koju koristite za ostvarivanje nastave i učenja na daljinu?

Da li se nešto u našem zakonodavstvu promenilo sa čime mi nismo upoznati? Da li su radnici postali u obavez da samostalno obezbeđuju sredstva za obavljanje poslova na kojima su angažovani?

Ovo bi dakle bilo, kao kada biste lekare pitali da li imaju svoj stetoskop, aparat za merenje pritiska, EKG i slično ili možda saobraćajnog policajca da li je svojim novcem natočio gorivo u službeno vozilo pre izlaska na teren… Pa ako oni nisu u mogućnosti da to sami obezbede, „poslodavac“ će razmisliti da li da im isto obezbedi ili možda da ih kazni za neobavljanje datih im zaduženja.

I da li Vi od Vaše ministarske plate kupujete štampač, tonere, laptop, plaćate internet za obavljaenje poslova Vašeg kabineta? Mišljenja smo da od Vaše ministarske plate ne kupujete čak ni taj „topli obrok“ kojega su lišeni svi zaposleni u ustanovama obrazovanja. Mišljenja smo i da dobijate dnevnice za sva Vaša službena putovanja i prekovremeni rad. Prosvetni radnici prekovremeno rade bez ikakve naknade, a često sami finansiraju i odlaske na stručna usavršavanja i razna takmičenja na koja vode svoje učenike, a što od Vas polazi kao naša obaveza.

15. marta u Srbiji je proglašeno vanredno stanje. Od 17. marta svi nastavnici prebacili su se u onlajn okruženje sa svojim učenicima.
I ništa nismo radili zbog Vas, niti za Vas. Ne zaboravite da su prosvetni radnici bili ti koji su od Vas 13. marta zahtevali izmeštanje nastave iz realnog u onlajn okruženje, iako ni sami tada nismo znali kako ćemo je realizovati. U tom trenutku razmišljali smo samo o bezbednosti i životu naših učenika, ali i sugrađana koji bi takođe trpeli posledice svakodnevne interakcije tolikog broja učenika u ustanovama obrazovanja. Tog istog dana, izašli ste u javnost sa pretnjom direktorima koji su zatvorili ustanove zbog ranije izloženosti njihovih učenika virusu Kovid 19, da ćete ih ispitivati i sankcionisati.
Jedinu podršku koju smo od Vas imali tokom realizacije onlajn nastave, bilu su imejlovi. Za čitanje, listanje… Nepotrebno opterećivanje nastavnika sadržajima koje nikako ne mogu da primene u realnoj situaciji. Znamo mi šta je dobar onlajn sistem za učenje (LMS), samo nam dajte računare i obezbedite stabilnu internet konekciju!
Bili smo u vanrednom stanju. Dobro smo razumeli našu ulogu i ulogu onlajn nastave u toj situaciji. Radili smo kako smo znali i umeli. Radni dan nam je trajao po 15 do 20 sati i koristili smo sva raspoloživa sredstva koja imamo u ličnom posedu i koja imaju naši učenici. Radili smo i nismo se žali.

Sada, kada je vanredno stanje prošlo i kada je logično očekivati da nam nadomestite sva lično korišćena sredstva za rad, Vi nam šaljete Upitnik kojim prebrojavate naša lična sredstva ili bolje reći ono što je od njih ostalo.

Zar Vi uistinu ne znate koliko radnika imate zaposlenih na poslovima nastavnika u obrazovnom sistemu kojima VI treba da obezbedite sredstva za rad?

Pod pretpostavkom da Vi znate da televizijska emisija ne potpada pod nijednu kategoriju onlajn sistema za učenje (LMS), da znate i da ste znali i kada ste se upustili u taj projekt da je najveći deo nastavnih sadržaja već obrađen u realnom okruženju, shodno činjenici da je za nama bilo 120, a pred nama 60 nastavnih dana, pa da su učenici već ocenjeni u mnogim oblastima obuhvaćenih programom nastave i učenja, onda kada onlajn nastavu ispred resornog Ministarstva ocenjujete kao „besprekorno“ organizovanu, verovatno mislite na sav trud i rad nastavnika sa učenicima kroz lično organizovano i osmišljeno onlajn okruženje koje pokriva preostale sadržaje iz programa nastave i učenja , a u šta su uložili lična sredstva i značajan prekonormni rad. A za dobro odrađen posao, zar nije logično očekivati pristojnu nadoknadu, makar u vidu refundiranja realnih troškova kojima su prosvetni radnici bili dodatno opterećeni?

Vidimo se 18. juna u Beogradu kada ćete biti u prilici da svima nama pružite ruku za taj „besprekorno“ realizovani posao. A razgovaraćemo i o šest neisplaćenih Svetosavskih nagrada obuhvaćenih Sporazumom iz 2015. koji su potpisali predstavnici resornog Ministarstva i Vlade RS sa predstavnicima reprezentativnih sindikata, o svim zakinutim nam dnevnicima, o našim koeficijentima, o Vašem „ćefu“ u pogledu organizacije male mature, sumnjivim donacijama i još o koječemu.