Iako se u poslednjoj deceniji beleži stalni rast i razvoj ženskog preduzetništva i dalje je odnos preduzeća koje vode žene prema onima na čijem čelu su muškarci znatno manji. Put do uspeha nije lak, a nedostatak finansija i samopouzdanja glavni su razlozi što se malo žena opredeljujue da vode preduzeća, naročito u proizvodnji i preradi.
Čačanske preduzetnice ističu da je najteže započeti biznis. Iskustvo i sigurnost donose godine, tvrdi Nataša Makljenović koja u svojoj radnji uz foto albume sada proizvodi i ekskluzivnu ambalažu.
Nataša Makljenović iz SZR „Manirgraf“ u Čačku kaže da je najvažnije izabrati posao koji volite, koji vas ispunjava.
Kako kaže, potrebno je izabrati dobar tim, jer svaki posao je rezultat timskog rada, a ne pojedinca, a iskrenost, poštenje i tačnost u poslu je zagarantovan uspeh.
Da li je lakše ženama ili muškarcima u biznisu večito je pitanje. Neuobičajeno, Marija Tajsić je šef proizvodnje materijala za završne radove u građevinarstvu. Svakodnevno sarađuje sa radnicima, ali i sa majstorima na terenu, sa kojima kaže lako pronađe zajednički jezik.
„Oni taj blagi otklon imaju dok ne vide da pričaju sa nekim ko je elokventan i koji može biti sagovornik“, kaže Marija Tajsić, direktorka „Maksima Lučani“.
Na rukovodećim mestima i kao vlasnice preduzeća, žene su najviše zastupljene u trgovini, konfekcijskoj industriji, preradi hrane, u štamparstvu.
Gorana Tanasković iz Odeljenja regionalne privredne komore u Čačku kaže da su ostale delatnosti još uvek zapostavljene.
„Tu postoji pre svega dva razloga. Prvi razlog je nedostatak finansijskih sredstava koji je potreban za pokretanje takvog jednog biznisa, a drugi razlog je taj manjak samopouzdanja koje žene imaju u sebe, naročito kada se radi o inovativnosti i pokretanju takvog nekog posla“, kaže Tanaskovićeva.
I iskustvo preduzetnice iz Rusije govori da uz podršku i olakšice i dame sve više žele da vode posao.
„Mnogim ženama i kod nas odgovara da tako iskažu svoje sposobnosti, budu finansijski nezavisne, da same organizuju rad, a ujedno da se i posvete porodici“, kaže Ljiljana Guseva, preduzetnica iz Moskve.
Da su žene u biznisu precizne i odgovorne potvrđuju i njihovi saradnici, suprotnog pola.
„Preciznije su i brže reaguju na zahteve i upite tako da je mnogo lakše raditi i jednostavnije sarađivati sa ženama“, kaže Cane Jovanović iz preduzeća „Polo“ u Čačku.
Edukacija i osnaživanje preduzetnica preduslov je da veći broj žena uđe u svet biznisa. Iskustva pokazuju da je sve više onih koje razmatraju pokretanje sopstvenog poslovanja.
RTS, Foto – http://www.minimax.rs/