Zbog smanjenog roda maline proizvođači očekuju rekordne cene

421

Dok se poljoprivredni proizvođači u pojedinim delovima Srbije nadaju da će ovogodišnji rod malina biti iznad očekivanog, u čačanskom i ivanjičkom kraju je lošiji nego lane. Kako će to uticati na izvoz?

Dobrim rodom moći će da se pohvale malinari potkopaoničkog kraja. U selu Priboju očekuju da će ubrati 200 kilograma po aru, a nadaju se i dobroj otkupnoj ceni.

– Varira, znate i sami, od godine do godine. Prošla godina je bila dobra. Mislim negde oko 225 dinara je bila, pa i prethodna. E ranije, jedna godina, dve bile su tanje – kaže Srećko Novković.

Hladnjačari tvrde da je još rano govoriti da li domaće „crveno zlato“ ove sezone može imati rekordnu cenu.

– Biće sigurno veća nego prošle godine, to su neke spekulacije koje svake godine negde otprilike u ovo doba prvo kreće priča sa cenama i onda kreće priča sa kvalitetom, da maline hoće imati, neće imati. Tako da dok to ne krene to se zaista nikad ništa ne zna – navodi Katarina Tešić iz Požege.

Vegetacija kasni, ali je stanje u zasadu Ristanovića kod Gornjeg Milanovca zadovoljavajuće. Ulaganjem u preradu, kažu, šansa je za sigurniji plasman.

– Planiramo kroz nekih mesec, dva da krenemo u preradni pogon da gradimo za preradu sokova, džemova i svih tih stvari koje prema sadašnjim ciljevima i nekim pričama imamo da plasiramo na inostrano tržište – navodi Mladen Ristanović iz Grabovice kod Gornjeg Milanovca.

Stručnjaci ocenjuju da će u glavnim malinarskim područjima ovogodišnji rod biti upola manji, ali i da to neće biti dovoljno da se ispune prethodni izvozni ugovori, po kojima je unapred prodato oko 20.000 tona ovog voća.

– Sigurno da se može očekivati dobra cena, ali ono što nije dobro jeste da bez obzira na tu cenu koju će postići naši proizvođači i izvoznici manjak količina, odnosno pad prinosa u Republici Srbiji to ne može nadoknaditi – naglašava dr Aleksandar Leposavić iz Institut za voćarstvo Čačak.

Prošle godine u Srbiji je proizvedeno oko 60.000 tona malina. Prilike na tržištu utiču i na ponovno povećanje zasada, jer su oni koji nisu bili vezani izvoznim ugovorima ostvarili dobit nezabeleženu u poslednjih 25 godina.

Izvor: RTS