Vučić najavljuje promenu doktrine i preti izlaskom Srbije iz Saveta Evrope? Iza toga se krije nešto sasvim drugo

94

Najava predsednika države da će biti promenjena doktrina u dijalogu sa Prištinom nekako se u isto vreme pojavljuje sa najavom da će Kosovo ući u Savet Evrope. Iako do sada nismo čuli detalje ni prethodne doktrine, nova će prema rečima predsednika biti drugačija. Vreme će pokazati da li će reči predsednika ostati samo spisak lepih želja, poput izveštaja o mešanju jedne strane sile na izborima 17. decembra. Dakle, imaćemo novu doktrinu, koja je verovatno smišljena u jednoj glavi u jednoj kancelariji na Andrićevom vencu i to uporedo sa najavom da će Kosovo dobiti stolicu u Savetu Evrope, zbog čega bi prema najavama Vučića Srbija mogla da napusti ovu organizaciju.

Na godišnjicu martovskog pogroma, u kojem su hiljade Srba 2004. godine napustile svoja ognjišta sa Kosova i Metohije, predsednik države imao je da kaže „po koju“. Govoreći o nastavku dijaloga sa Prištinom, ocenio je da će biti promena u “doktrini i pristupima”. Kazao je da je Beograd prevaren i da više nismo “tolike budale”.

“Kad vas neko prevari jednom, to se dobrim ljudima dogodi jer su nekom verovali na reč ili potpis. Kad vas prevari drugi put, možda ste suviše verovali ili želeli da verujete. Ako se to nastavi, to ne govori o onom ko vas je prevario već da ste vi budala. Tolike budale više nismo“, rekao je on.

Pedsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostio je danas učenike osnovnih škola sa Kosova i Metohije Foto:TANJUG/ RADE PRELIĆ

Za konkretne detalje kako će se sada voditi pregovori javnost je ostala uskraćena, pa nismo dobili odgovore na ključna pitanja – hoće li Beograd sada još jednom postaviti crvene linije i kako to više “neće biti budala”. Ipak, čuli smo da se to odnosi na pristupanje Kosova Savetu Evrope.

Nekoliko dana kasnije čuli smo i izjavu predsednika da će Srbija napustiti ovu organizaciju ukoliko Kosovo postane punopravna članica. Kako je Vučić izjavio, to je jedna od opcija, što su domaći i strani političari ocenili kao blef. 

Ono što se godinama unazad pominjalo kao realna mogućnost, sada će biti izvesna budućnost, jer postoji širok konsenzus za odluku da Priština uđe u SE.

Baš u isto vreme kada je Kosovo dodatno odštrikinulo vrata ulasku u SE, stigla je ideja o promeni doktrine. Zašto baš sada i to bez bilo kakve rasprave ili konstultacije sa spoljopolitičkim ekspertima.

Novo kuvanje žabe i priprema javnosti za novi poraz

Politikolog Aleksandar Ivković kaže da je teško dosadašnji pristup u dijalogu opisati kao doktrinu, jer prema njegovim rečima nisu postojali “konzistentni ciljevi i crvene linije”.

Foto: Nova.rs/video

“Tok dijaloga je, kao što znamo, išao tako što je Srbija postojano pravila ustupke povodom različitih elemenata državnosti na Kosovu. Dolaskom Kurtija na vlast dobila je donekle ojačanu poziciju zbog Kurtijeve nekooperativnosti i unilateralnih poteza, ali je ta pozicija potom narušena zbog Banjske i načina na koji su održani izbori u decembru posle čega smo, setimo se, odmah imali ustupak oko tablica”, objašnjava Ivković za Novu.

 

PROČITAJTE JOŠ:

 

Kako naglašava, deo govora Vučića zaista je zvučao kao priprema javnost za članstvo Kosova u Savetu Evrope, koji Srbija ne može da spreči.

“Nakon odluke o Dečanima otklonjena je jedna od ključnih prepreka za članstvo. Sad, u izveštaju Biroa Parlamentarne skupštine Saveta Evrope iz novembra prošle godine pobrojano je još uslova za članstvo, od kojih bi neki, pretpostavljam, mogli da još uvek budu problematični. Ali, deo javnosti sa Kosova je optimističan da već sledećeg meseca mogu da dobiju zeleno svetlo, a imaju načelnu većinsku podršku i u skupštini i u komitetu ministara. Tako da mi članstvo, ako ne odmah za koji mesec, svakako u bliskoj budućnosti izgleda realna”, zaključuje Ivković.

Reagovala i opozicija

Na izjavu Vučića da više neće biti “budala”, reagovao je i lider stranke SRCE Zdravko Ponoš i naglasio da ono što „nisu uspeli silom, to su se dogovorili sa Vučićem”.

Zdravko Ponoš Skupština Srbije Foto:Amir Hmazagić/Nova.rs

“„Kaže čovek da će tek sada da pribegnu sili. A kako se zove ono 1999, 2004, 2008? Zar to nije bila sila? Što nisu uspeli silom, s tobom se dogovoriše. Ako nisi ‘zamalo budala’, kako se zove ovo što si radio svih tih 12 godina, a što sada treba da se prihvati i maskira glasanjem koje ćeš da nazoveš silom“, poručio je Ponoš.

Sa druge strane, komentarišući najavu Vučića da bi Srbija mogla da napusti Savet Evrope, zamenik predsednik Stranke slobode i pravde Borko Stefanović rekao je da Srbija neće napustiti ovu organizaciju. Prema njegovim rečima, Vučić samo „zamajava građane“.

Borko Stefanović Skupština Srbije Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„Vučić na ovaj način, kroz očigledno zamajavanje građana, protestuje zbog mogućeg članstva Kosova u ovoj organizaciji“, naveo je u saopštenju Stefanović, prenela je SSP.

Kosovo u Savetu Evrope možda do kraja godine?

Politički komitet Saveta Evrope održaće sastanak 27. Marta na kojem će se glasati o mišljenju glavnog izvestioca za prijem Prištine, što bi moglo da znači prvi ulazak Kosova u neku veliku međunarodnu organizaciju posle dugo godina.

Aljbin Kurti Sednica Saveta bezbednosti Foto:FoNet/UN

Kandidatura Prištine za članstvo u Savetu Evrope prihvaćena je na sednici 24. aprila prošle godine. Tada je kandidaturu Prištine podržalo 33 od ukupno 46 država članica SE. Sedam zemalja bilo je protiv, pet uzdržano, dok samo jedna nije glasala.

Inače, članstvo Kosova u SE Srbija je indirektno podržala odlukom da prihvati sporazume sa Prištinom iz Brisela i Ohrida iz 2023. Godine.

Aleksandar Vučić, Žozep Borelj, Miroslav Lajčak i Aljbin Kurti Foto:European Union

U tački 4, usaglašenoj u glavnom gradu Belgije, Srbija se obavezala da neće sprečavati ulazak Kosova u međunarodnim organizacijama. Nedeljama i mesecima nakon toga Beograd je rekao da je “crvena linija” članstvo Kosova u UN, ali SE nije pominjan kao odluka koja predstavlja “tačku posle koje nema povratka”.

Zato bi nova najava izmene doktrine mogla da bude kuvanje “žabe” ili priprema javnosti na odluke koje su nametnute, iako su sporazumi iz Brisela i Ohrida sada sastavni deo pregovara za ulazak u EU. Drugim rečima, to je postala obaveza za Beograd, kakva god bila doktrina.

NOVA.RS DANILO SAVIĆ