U Srbiji zaraženo 11.092 ljudi, radni kolektivi najrizičniji za širenje koronavirusa

723
Illustration of coronavirus particles. Coronaviruses are a group of viruses named for their appearance under electron microscopy, where their round-tipped surface spikes (blue) make them resemble a crown. They can infect many animals and humans, causing respiratory diseases including the common cold, as well as more serious pneumonia. The 2019-2020 pneumonia outbreak that started in Wuhan, China is caused by a new coronavirus, 2019-nCoV. The 2003 SARS outbreak was also caused by a novel coronavirus., Image: 496538613, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Science Photo Library / Sciencephoto / Profimedia

Od početka epidemije u Srbiji koronavirusom su zaražene 11.092 osobe od kojih je preminulo 238, dok je izlečeno 5.699 ljudi. Hospitalizovano je 665 pacijenata, a na respiratorima je njih 12. Za širenje virusa trenutno su najrizičniji radni kolektivi.

Prema poslednjim informacijama Ministrarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih trenutno je prisustvo virusa kovid19 potvrđeno kod 126 korisnika, dok je 486 izlečeno, i 33 zaposlena, a oporavilo se njih 182.

Epidemiolog Predrag Kon rekao je juče da veruje da se u Srbiji neće uvoditi vanredno stanje u slučaju izbijanja drugog talasa koronavirusa, na jesen.

Kako je istakao, u ukupnoj organizaciji bilo je i grešaka zbog kojih je mogao da bude 60 mrtvih manje, ali da je uvođenje restriktivnih mera bilo neophodno.

Juče je došlo do povećanja broja pacijenata u privremenoj bolnici na beogradskom Sajmu.

Koordinator ove bolnice za prihvat lakše obolelih od koronavirusa, Veljko Milić, rekao je da se u ovoj ustanovi trenutno nalazi 61 pacijent, što je za 14 u odnosu na dan ranije.

I pored nadanja da će ustanova čijim radom koordiniše biti ubrzo zatvorena, on je naveo da se pokazalo da je i dalje neophodno da opstane kao privremena bolnica.

Za prenošenje koronavirusa trenutno su najrizičniji zatvoreni prostori u kojima ljudi provode više sati, poput radnih kolektiva, zbog čega je došlo do nastanka žarišta u Vranju i Leskovcu, rekla je juče zamenica direktorke Instituta za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović – Batut“ Darija Kisić Tepavčević.

Izvor: Insajder, www.insajder.net, Foto – todoxin.com