U Srbiji je u poslednja 24 sata testirano 4.308 osoba od kojih je kod 73 potvrđeno prisustvo korona virusa. Ukupno je hospitalizovano 457 pacijenata, od kojih je 15 u teškom stanju odnosno na respiratoru. U danu za nama, prema podacima sajta covid19.rs preminula je još jedna osoba. Među obolelima su i korisnici Studentskog centra jer je, kako je potvrdila epidemiolog Studentske poliklinike dr Mila Paunić koronavirus ušao u studentske domove u Beogradu.
Prema zvaničnim podacima u Srbiji je do danas zvanično potvrđen koronavirus kod ukupno 11.896 osoba, dok je testirano 276.810 koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja. Ukupan broj preminulih od početka epidemije je 250. Podaci pokazuju da je u poslednja 24 časa procenat pozitivnih u odnosu na broj testiranih na koronavirus 1,69 odsto, odnosno test je bio pozitivan kod ukupno 73 osobe.
Epidemiolog Predrag Kon je izjavio da nije isključeno da se drugi talas koronavirusa vrati i to veoma intenzivno i ukazao na nova žarišta u Srbiji. Kon je istakao da su ljudi bili disciplinovani dok su bile restriktivne mere, a da je sada sve pitanja odnosa. Prema njegovim rečima, povećanje pacijenata na respiratorima pokazuju da virus nije oslabio.
Među obolelima su i korisnici Studentskog centra jer je, kako je potvrdila epidemiolog Studentske poliklinike dr Mila Paunić je koronavirus ušao u studentske domove u Beogradu.
Lončar: Poslednji slučaj se očekuje 9. ili 10. julaPoslednji slučaj zaraze koronavirusom u Srbiji trebalo bi da se zabeleži oko 9. ili 10. jula, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Ločar i naglasio da od ponašanja građana i pridržavanja preporučenih mera zavisi da li će se to dogoditi. Lončar je na pitanje da li će porast novozaraženih poslednjih dana uticati na raniji proračun epidemiologa Medicinskog fakulteta da se poslednji slučaj korona virusa može očekivati između 20. i 25. juna, rekao da su se pojavili sporadični ””džepovi”” epidemije i da je sada realno očekivati da se to dogodi 9. ili 10. jula. |
Ona je navela da je situacija pod kontrolom, a da je reč o dvadesetak studenata i njihovih kontakata koji su u izolaciji.
„Sve ustanove u okviru Studentskog centra sprovode veoma rigorozne preventivne mere. Domovi su, međutim, gusto naseljeni kolektivi, mladi se intenzivno druže, studentske sobe su male, i uvek postoji pretnja da se infekcija proširi, i mi radimo sve da se to ne desi“, naglašava dr Paunić za portal Nova.rs.
Studentski centar Beograd saopštio je da su u studentskim domovima u Beogradu potvrđena tri slučaja zaraze koronavirusom. Navodi se da su prema informacijama Zavoda za zdravstvenu zaštitu, od povratka studenata u studentske domove 15. maja tekuće godine do sada, potvrđena tri slučaja infekcije virusom kovid19.
Dodaje se da zaraženi studenti nisu imali simptome bolesti pri povratku u studentski dom, ali da su bili u kontaktu sa zaraženim osobama, što su naknadno saznali.
Zaraženi studenti su dobili, kako se navodi, pravovremenu lekarsku pomoć, a oko 20 studenata koji su bili u kontaktu sa osobama pozitivnim na koronavirus su testirani i stavljeni u izolaciju.
U saopštenju se dodaje da je svim stanarima studentskih domova propisano obavezno praćenje propisanih mera i preporuka nadležnih organa, kako se navodi, izbegavanja bliskih kontakata, redovnog pranja ruku u skladu sa preporukama stručnjaka, korišćenja dezinfekcionih barijera za obuću, nošenja maski, kao i održavanja higijene životnog i radnog prostora.
U Srbiji su juče registrovana 82 nova slučaja korona virusa, dok je u subotu taj broj iznosio 74.
Prema jučerašnjem preseku, Beograd je imao 29 novozaraženih, a u subotu 18 slučajeva.
U vrtiću na Zvezdari četiri spremačice pozitivne na koronavirus
Četiri spremačice u vrtiću “Zvončica” na Zvezdari pozitivne su na koronavirus, saopšteno je danas iz Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu.
Navodi se da zaposlene koje su pozitivne na virus nisu bile u direktnom kontaktu sa decom, da su tokom boravka na poslu su koristile zaštitnu masku i rukavice, osim u prostoriji koju spremačice koriste za pauzu, a bile su i u privatnom kontaktu van posla.
Svi zaraženi imaju blage simptome bolesti i na kućnom su lečenju.
Dodaje se da je po dobijanju pozitivnih rezultata ta predškolska ustanova odmah kontaktirala Gradski zavod za javno zdravlje za dalja uputstva i potvrđeno je da je potrebno dezinfikovati sve prostorije vrtića, a da zaraženi i njihovi kontakti budu u izolaciji 14 dana, bez obzira na rezultat testa, saopštava sekretarijat.
To je i učinjeno, vrtić je kompletno dezinfikovan i bezbedan, svi zaposleni koji su bili u kontaktu sa zaraženima ne dolaze na posao, a nadležni prate situaciju, ističe se.
Od otvaranja, u vrtiću “Zvončica” boravi od 130 do 150 dece, od ukupno upisanih oko 400.
Na zvaničnoj stranici covid19.rs na kojoj se dnevno objavljuju podaci o statistici i broju zaraženih, donedavno nije postojala rubrika o broju aktivnih slučajeva zaraze, već isključivo podaci o broju zaraženih i izlečenih pacijenata. Na sajtu covid19.rs u petak je objavljeno da je broj izlečenih 6.931, dok je dan kasnije taj broj iznosio 11. 056.
Zbog toga je Insititut za javno zdravlje Crne Gore zahtevao od Srbije objašnjenje, budući da po tim standardima Srbija ispunjava uslov ove zemlje za ulazak njenih građana – manje od 25 aktivnih slučajava na 100.000 stanovnika, što su u Srbiji okarakterisali kao politički, a ne epidemiološki zahtev.
Zlatibor Lončar je dodao da bi mogao da razume da je to pitanje postavila država poput Nemačke, koja ima ozbiljne rezultate u borbi sa kovidom 19.
„Pitaju neki drugi, ali da bi dobili odgovor moraju da se kvalifikuju znanjem i rezultatima, a Crna Gora za sada nije. Morate da testirate ljude, da imate laboratorije, da se razumete u to“, rekao je Lončar novinarima posle sastanka sa direktorima kovid bolnica.
Ministar zdravlja je naveo da pojašnjenje o porasti izlečenih od koronavirusa od Srbije traži država koja je od početka epidemije testirala onoliko koliko Srbija testira u tri dana (13.186) i koja, i pored toga, ima veći procenat smrtnosti od Srbije (2,78 odsto).
U brojnim državama sveta broj zaraženih i dalje raste, pa je tako prema podacima koje je prikupila agencija Frans pres, najmanje 403.449 osoba do danas umrlo od pandemije koronavirusa, više od 7.030.330 je zaraženo, dok se najmanje 3.063.500 oporavilo od bolesti.
Broj zaraženih, navodi agencija, ne predstavlja pravu sliku pandemije pošto neke zemlje testiraju samo teže obolele, neke koriste testiranje za praćenje virusa, dok veliki broj siromašnih država ima ograničene kapacitete za skrining.
SAD su najpogođenija zemlja pandemijom sa 110.514 žrtava i 1.942.363 zaraženih, dok se najmanje 506.367 osoba oporavilo od bolesti.
Među onima koje su na težem udaru koronavirusa su i Velika Britanija sa 40.542 žrtve i 286.194 zaraženih, Brazil sa 36.455 žrtava i 691.758 zaraženih, Italija sa 33.899 žrtava i 234.998 zaraženih i Francuska sa 29.155 žrtava i 190.974 zaraženih.
Kina, bez teritorije Hongkonga i Makaoa, gde je epidemija izbila krajem decembra 2019, ima 83.040 zaraženih, uključujući četiri nova slučaja, 4.634 žrtve i 78.341 oporavljenim.
U Evropi ima 183.716 žrtava korona virusa i 2.286.470 zaraženih, SAD i Kanada imaju 118.373 žrtve i 2.038.062 zaraženih, Latinska Amerika i Karibi 65.861 žrtvu i 1.329.461 zaraženog, Azija ima 19.624 žrtve i 697.016 zaraženih, na Bliskom istoku ima 10.562 žrtve i 480.302 zaraženih, Afrika ima 5.182 žrtve i 190.379 zaraženih, a Okeanija 131 žrtvu i 8.645 zaraženih.
Frans pres je došao do ovih podataka od nacionalnih zdravstvenih vlasti i Svetske zdravstvene organizacije.
Izvor: Insajder; Beta;insajder.net