ČAČAK – U prostorijama Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih u Čačku, u nedelju je održana promocija prvog govornog softvera za android telefone na srpskom.
Zahvaljujući Fakultetu tehničkih nauka iz Novog Sada koji je usavršio ovu tehnologiju i firme Alfanum koja je izradila jedan ovakav softver, slepe i slabovode osobe od sada će moći da lakše koriste mobilni telefon.
Nerminko Šehović iz Prijepolja do sada je koristio stare govorne programe, koji se nisu pokazali kao idealni. U Čačak je došao kako bi preuzeo najnoviji softver.
– Telefon bez govornog programa za ans je jedna ploča koja je bezvredna, a sa govornim programom se pretvara u ono zašta i služi – rekao je Šehović.
Sredstva za izradu govornog softvera na mobilnim telefonima obezbedilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a podržalo Udruženje korisnika asistivnih tehnologija.
Član Udruženja korisnika asistivnih tehnologija Nikola Đorđević, kaže da će od sada ono što drugi mogu da vide na telefornima, slepe i slabovide osobe moći da čuju.
– Od sada možemo mnogo kvalitetnije, nego do sada, da koristimo mobilni telefon, možemo da obavljamo sve svoje svakodnevne aktivnosti, na primer da čitamo knjige koje su u elektronskom formatu, samim tim i one će biti pretvorene u glas – objašnjava Đorđević.
Prema njegovim rečima, uz pomoć softvera izgovaraju se reči nalik ljudskom glasu.
– Softver zna sve što je bitno u morfologiji srpskog jezika, prepoznaje akcentuaciju, upitne, uzvične rečenice, zna kako bi koju reč trebalo pročitati. To za sada ljudima izgleda da nije bitno u nekom kratkom čitanju, ali ako neko uči, radi, koristeći računar osam do 10 sati, njemu je to jako bitno – istakao je Đorđević.
Svi zainteresovani slepi i slabovidi u Srbiji za sada će besplatno moći da dobiju softver.
Ministarstvo rada je podržalo kupovinu 1.000 licenci, a to je, kažu u udruženju, za početak dovoljno.
Predsednik Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih Moravičkog okruga Dejan Tomić, istakao je kako će ovaj program doneti dosta dobrog slepim i slabovidim osobama.
– Moći će da komuniciraju dosta lakše, nego što je to bio slučaj do sada. Imaće program koji će moći da razumeju – naglasio je Tomić
Tomoć kaže da bi od septembra u upotrebi trebalo da bude i pametna rukavica koja će slepim i slabovidim omogućiti kretanje u zatvorenom prostoru, ali napolju.
Lokalna samouprava na razne načine pokušava da pomogne udruženima ovakvog tima, kojih u Čačku ima devet, kaže zamenik gradonačelnika Milica Dačić.
– Nedavno smo raspodelili sredstva udruženjima u ne baš malom iznosu i oni sami kažu da su zadovoljni onim što lokalna samouprava čini. Mi im izlazimo u susret u skladu sa svojim mogućnostima – naglasila je Dačić.
Ona je podsetila da je uz pomoć grada regulisan dug Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih prema Javnom preduzeću za grejanje Čačak, koji je iznosio dva miliona dinara.
Međuopštinska organizacija slepih i slabovidih Moravičkog okruga broji oko 300 člasnova, od kojih je u Čačku skoro 170.
Izvor: MNA