ČAČAK – Uradili smo 350 sistema za preradu otpadnih voda u Srbiji, najvažnije je bilo odraditi projektnu dokumentaciju, pošli smo od nule, međutim, važno je da su napravljeni prvi koraci u tom pogledu, sada imamo 26 projekata vrednih nešto više od 500 miliona evra, izjavio je za naš sajt ministar zaštite životne sredine, Goran Trivan.
On je ocenio da će 2020. godina biti ključna u toj oblasti, jer se paralelno izvode radovi i projekti.
„Mi smo krenuli od nule. Od pet milijardi evra, za ove namene izdvojeno je, do sada, oko 500 miliona“, precizirao je on.
Kada je u pitanju zagađenje vazduha, Trivan kaže da je ministarstvo pre svega zaduženo za investiranje u merne stanice.
„I u tom delu nam je neophodna projektno-tehnička dokumentacija, mi imamo oko 30 – 40 mernih stanica što je nedovoljno pa će u ovoj godini umesto 25 biti opredeljeno oko 40 miliona dinara i to je prvi korak. U toku je konkurs koji teče za subvencije, a odnosi se na kupovinu električnih vozila“, rekao je Trivan, dodajući da je i pošumljavanje jedan od načina da se ovaj problem reši.
Da bi vazduh bio bolji, EPS mora da uloži mnogo više sredstana za njegovo prečišćavanje, naveo je ministar.
„Zapravo, najveći problem zagađenja su individualna ložišta kojih u Srbiji ima oko milion. Da bismo povećali kvalitet vazduha neophodno je da se domaćinstva, gde je to moguće, priključe na gas, a preduzeće Srbijagas daje mogućnost plaćanja priključaka na 36 mesečnih rata. Činjenica je, ipak, da gas ne stiže svuda i zato pozivam gradske toplane da učine isto“, poručio je Trivan.
„U rešenje ovog problema moraju svi da se uključe, a sledeće godine, ako bude moguće, videćemo da finansiramo ili bar subvencionišemo ugradnju uređaja na gas u automobile“, zaključio je ministar.