Lideri i pristalice Saveza za Srbiju započeli su danas, nešto posle podneva, blokadu svih ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije (RTS) zbog toga što, kako su naveli, ta televizija već osam godina ne radi profesionalno svoj posao. Oni su najavili da će blokada trajati do 20 časova i da za to vreme niko neće moći da uđe u zgradu, ali će svako ko želi moći da izađe.
Predsednik Narodne stranke i jedan od lidera Saveza za Srbiju Vuk Jeremić rekao je da cilj nije nasilje, već da se simbolički ukaže na to da javni servis, kako je rekao, ne vrši svoju funkciju koja je predviđena zakonom.
“Biće mirno i ukoliko ne bude provokacija, razići ćemo se u osam sati”, naveo je Jeremić, a prenosi N1.
On je dodao da niko od okupljenih neće pokušati da uđe u zgradu. Jeremić je optužio aktuelno rukovodstvo RTS-a da je direktan izvršilac naredbi vrha SNS-a, odnosno predsednika Vučića i njegovog kabineta.
Upitan da li i SZS današnjom akcijom vrši pritisak na RTS, Jeremić je rekao da su u tom opozicionom savezu “svesni da ovo neće doneti rezultat kakav ima jedan telefonski poziv predsednikove medijske savetnice ili predsednika lično”.
“Mi nemamo tu moć koju je nagomilao predsednik Republike. Ako ovo hoćete da okarakterištete kao pritisak, u redu. Ali ovo je pritisak koji želimo da pružimo da bi se RTS oslobodio”, naveo je on.
Na podsećanje da je aktuelno rukovodstvo RTS-a postavljeno pre dolaska SNS-a na vlast, Jeremić je odgovorio i da je Hitler nasledio veliki broj generala u nemačkoj vojsci koji su kasnije sprovodili njegove zločine.
“Svi znamo da ova kuća ne radi svoj posao kako treba, jer da radi već bi (uzbunjivač iz Krušika) Aleksandar Obradović bio intervjuisan. Da vam dam jedan primer, a ima ih sto”, rekao je on.
Jeremić je istakao da lideri SZS ne traže ništa za sebe, niti zahtevaju da gostuju na javnom servisu, ali da žele da RTS otvori svoja vrata za ljude poput Aleksandra Obradovića, Marije Lukić koju je seksualno uznemiravao predsednik opštine Brus, ili novinara Milana Jovanovića kojem je spaljena kuća za šta se trenutno sudi bivšem predsedniku opštine Grocka.
“Konkretno tražimo da ovo postane javni servis srbije, da počnu da rade svoj posao i informišu javnost Srbije o svemu što se dešava”, poručio je on.
Načelnik beogradske policije: Skup se ne smatra prijavljenim
Načelnik Policijske uprave za Beograd Milan Stanić izjavio je da Savez za Srbiju nije „uredno“, niti blagovremeno prijavio današnji skup ispred zgrade RTS-a i da prilikom prijavljivanja organizatori nisu poštovali Zakon o javnom okupljanju.
U Stanićevoj pisanoj izjavi navedeno je da skup nije prijavljen u zakonski propisanom roku, te da se ne smatra prijavljenim. On je naveo da predsednik Izvršnog odbora Pokreta za preokret Milorad Bjedov 11. decembra Policijskoj stanici Palilula podneo prijavu za javno okupljanje aktivista Saveza za Srbiju 13. decembra ispred zgrade RTS, ispred sva tri ulaza, od 12 do 20 časova, ali da je policijska stanica istog dana uručila obaveštenje da prijava nije blagovremena.
“Policijska stanica Palilula istog dana uručila je obaveštenje kontakt osobi iz Saveza za Srbiju u vezi sa podnetom prijavom, kojim je konstatovano da je prijava neblagovremena, jer nije podneta u zakonom propisanom roku, i nekompletna, jer ne sadrži potrebno i zakonom propisano, te se skup ne smatra prijavljenim“, naveo je Stanić u pisanoj izjavi koju je prosledio MUP.
RTS: Opasno iniciranje talačke krize
Da će danas ulazi RTS biti blokirani Jeremić je u ime Saveza za Srbiju najavio juče.
Javni servis je juče saopštio da su u poslednjih godinu dana zaposleni na toj televiziji izloženi pritiscima „zbog kojih povremeno nisu u mogućnosti da svoj posao obavljaju na profesionalan način”.
„Nije reč o verbalnim kritikama koje su za medijski javni servis u Srbiji uobičajene iako su često neopravdane, neprimerene i uvredljive. Reč je o akcijama dela političke javnosti koje prelaze granicu pristojnog građanskog ponašanja i političkog delovanja. Zaposleni na javnom servisu fizički se sprečavaju u obavljanju posla, a imovina RTS-a se oštećuje i uništava. Najdrastičniji primer je upad političkih aktivista u zgradu RTS-a 16. marta ove godine sa ciljem da se prekine redovan program i silom nametne uređivačka politika uneta sa ulice“, objavio je RTS.
Kako se navodi, najskoriji primeri su blokada svih ulaza u glavnu zgradu RTS-a, čime se zaposlenima i gostima u programu onemogućava slobodno kretanje i rad.
„Osim što je ovakvo ponašanje nedopustivo, ono je i veoma opasno i do sada su pukom srećom i razumnim ponašanjem organa bezbednosti izbegnute ozbiljne i nesagledive loše posledice za sve. Sreću i strpljenje opasno je dalje izazivati, zbog čega apelujemo na celokupnu političku javnost Srbije i sveta, kao i na i domaće i međunarodne medijske organizacije i udruženja da ovakvo ponašanje osude, a podstrekače i vinovnike urazume, ukoliko je to moguće, da ne bude kasno”, ističu na RTS.
Kako dodaju, društvo ima legalne i efikasne mehanizme za ispravljanje svih nepravilnosti u radu RTS-a i ističu da to ne sme da se radi fizičkim nasiljem.
„Posebno je neprihvatljivo i opasno iniciranje talačke krize što je pravi opis blokade kojoj su izloženi svi koji se zateknu u zgradi RTS-a. Ko to radi ne treba da očekuje da će RTS da mu otvori prostor za promovisanje takvih političkih ideja, nasilničkog ponašanja i pozivanja na kršenje zakona”, navode na RTS.
UNS: Nedopustivi pritisak na zaposlene
Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je juče SzS da odustane od najavljene blokade ulaza u zgradu RTS-a, ocenjujući da takve najave predstavljaju „nedopustivi pritisak” na zaposlene u javnom servisu.
„Svako ima pravo da izrazi neslaganje sa uređivačkom politikom bilo kog medija, ali nije prihvatljivo onemogućavanje rada novinara i drugih medijskih radnika, a naročito je neprihvatljivo izazivanje opasnosti od fizičkog napada na naše kolege”, piše u saopštenju.
Izvor: N1, Beta, Insajder, www.insajder.net