Prezentacija dosadašnjih iskustava na realizaciji „Modela savjetodavstva u proizvodnji maline na regiji Birač-Podrinje“ – radionica u Istočnom Sarajevu

503

U Istočnom Sarajevu je 20.04.2021. godine održana radionica povodom prezentacije dosadašnjih iskustava na realizaciji „Modela savjetodavstva u proizvodnji maline na regiji Birač-Podrinje“ u Republici Srpskoj, na kojoj su učešće uzeli otkupljivači maline, predstavnici lokalnih zajednica, terenski agronomi i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Model je osmišljen s ciljem unapređenja konkurentnosti podsektora maline, jer je konstatovano da je proizvođačim potrebno pružiti redovnu savjetodavnu podršku u cilju povećanja prinosa i kvaliteta, imajući u vidu da ni najbolja cijena ne može nadoknaditi gubitke uzrokovane niskim prinosima.

Ova inicijativa pokrenuta je nakon konsultativnih radionica sa učesnicima u podsektoru koje su organizovane u sklopu Projekta razvoja konkurentnosti u ruralnim područjima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, a zasnovana je na principu udruživanja sredstava iz više izvora za pokrivanje troškova terenskih agronoma koji imaju zadatak da obilaze kooperante 4 puta u toku proizvodne sezone radi blagovremenog dijagnostifikovanja i sprečavanja problema. Broj terenskih posjeta usklađen je sa brojem i terminima primjene agro i pomotehničkih mjera u zasadima maline tokom jedne vegetacije.   

Za koordinaciju rada terenskih savjetodavaca i vođenju računa o svim administrativnim, računovodstvenim, organizacionim i logističkim aspektima realizacije modela zaduženi su poljoprivredni klasteri koji prikupljaju finansijska učešća iz različitih izvora (projekat, opštine, otkupljivači), potpisuju ugovore o djelu sa izabranim savjetodavcima i vode računa da terenski savjetodavci podnose sve propisane izvještaje o svom radu i popunjavaju radnu knjigu, te da popunjavaju namjenski razvijenu elektronsku evidenciju kako bi se mogla uraditi analitika i ocijeniti napredak u proizvodnji i prinosima. U zajedničkom finansiranju modela trenutno učestvuje 10 otkupljivača maline koji sufinansiraju 50% troškova angažovanja agronoma, a preostalih 50% sufinansira 10 opština na čijoj teritoriji se nalaze proizvođači maline i MPŠV RS preko Projekta RCDP. 

Učesnike je pozdravila gđa Željka Pejović, menadžer Poljoprivrednog klastera Sarajevo-Romanija-Podrinje, koji je bio domaćin radionice. U prvom dijelu radionice, rad i zapažanja agronoma sa terena predstavila je gđa Mirjana Radović sa Poljoprivrednog fakulteta u Istočnom Sarajevu, a učesnicima se obratio i menadžer Projekta RCDP, g. Dragan Vučković, te ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, prof. dr Boris Pašalić. 

Prema planu edukacija za angažovane agronome, u drugom dijelu radionice učesnici su imali priliku da poslušaju stručno predavanje prof. dr Aleksandra Leposavića „Tehnološki aspekti uzgoja maline – druga faza: zaštita i prihrana maline u periodu vegetacije“, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske.

Učesnici su pozitivno ocijenili realizaciju modela uz preporuku da se razmotri nastavak realizacije modela i u narednim godinama, s obzirom da efekti ovakvog načina rada mogu biti vidljivi nakon najmanje dvije godine provođenja opisanih mjera.