Potrebna bolja saradnja medija i sudova, kao i češće informisanje javnosti

1056

VRNJACKA BANJA – Kada mediji krše pretpostavku nevinosti i imaju li pravo da komentarišu sudske presude – o tome su u Vrnjačkoj Banji, u okviru USAID-ovog projekta, diskutovali sudije i novinari. Na godišnjem savetovanju sudija predstavljena je i nova strategija komunikacije sudova koja treba da poveća poverenje građana u pravosuđe.

Sudovi su previše zatvoreni i kritiku često doživljavaju kao napad na nezavisnost sudija. Tu ocenu neretko daju novinari.

„Tačno je da nismo baš najtolerantniji na kritike, a moramo priznati da ima i opravdanih kritika. Građani imaju pravo, ja ne vidim razlog zašto građanin ne bi imao pravo da kritikuje neku sudsku odluku koju sam ja doneo. Normalno, ta kritika mora biti obrazložena, ne svoditi se na uvrede“, rekao je Dragomir Milojević, predsednik Vrhovnog kasacionog suda.

Sudije novinarima zameraju da često krše pretpostavku nevinosti. Ako je neko uhapšen, kažu, ne znači da je kriv i ako je pušten iz pritvora ne znači da je nevin. Kritike uglavnom upućuju tabloidima.

„Tabloidno novinarstvo će uvek postojati i ne treba raditi neke prenagljene poteze da se ono guši nekim krivičnim sankcijama ili nečim sličnim, već treba edukovati ne samo novinare i medije već i javnost da prepoznaju i manipulaciju i taj senzacionalizam“, istakao je predsednik UNS-a Vladimir Radomirović.

Da građani nemaju dovoljno poverenja u pravosuđe, znaju i sudije. Ali, kažu, zamera im se i ono za šta nisu odgovorni.

„Tamne brojke neistraženih ubistava i drugih krivičnih dela, sve se pripisuje sudstvu. Sudstvo sudi samo ono što dođe pred sud, dakle kad optužnica stane na pravnu snagu, odnosno bude potvrđena“, navodi Milojević.

Sudije će ubuduće građanima češće pojašnjavati šta po zakonu mogu da rade, kakve su rezultate postigli i sa kakvim se problemima suočavaju. Nova strategija komunikacije predviđa i da redovno informišu građane o suđenjima za koje se javnost interesuje.

„Novi način komunikacije sudova treba da donese potpunu transparentnost sudova, prema javnosti, najširoj javnosti, kao i u jednom delu poboljšanje slike sudova“, ističe Branislav Čale, koautor nove komunikacione Strategije sudstva.

Bez saradnje dve profesije nema ni pravne države, saglasni su novinari i sudije. Jer su nezavisni samo ako su nezavisni i jedni i drugi.

IZVOR:RTS, Ilustracija: Thinkstock