Oglasio se Centar za socijalni rad: Postupamo u slučajevima porodičnog nasilja

468

Dva slučaja teškog porodičnog nasilja zabeležena su proteklih nekoliko meseci u Zablaću kod Čačka. Zaštitnik građana je, reagujući na navode da je nedavno pretučena žena nekoliko puta prijavljivala nasilje, pokrenuo postupak kontrole nadležnih institucija. Iako, po statističkim podacima, ima manje prijava porodičnog nasilja, slučajevi sa teškim ishodima pokreću pitanja koliko se nasilje prijavljuje i procesuira.

Tridesetogodišnja žena iz Zablaća, koja je u ponedeljak pretrpela težak oblik porodičnog nasilja i dalje je na Odeljenju intenzivne nege čačanske bolnice, gde je u ponedeljak zbrinuta sa teškim telesnim povredama. U ovakvim slučajevima koji zahtevaju neodložnu intervenciju u čačanskom Centru za socijalni rad kažu postupa se odmah. Radi procene rizika nihove ekipe po prijavi odlaze na teren.

– Da se vidi da li je počinilac nasilja još uvek u porodici, da li je policijski službenik odmah izrekao hitnu meru, da li je zadržan ili je pritvoren, zatim da li je žrtva nasilja ostala u porodici, koliko se oseća bezbedno i sigurno, odnosno da li ima dece – kaže Branimirka Radosavčević, direktorka Centra za socijalni rad Čačak.

Otako se primenjuje Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, od 2017. kada je bilo skoro pet stotina prijava u čačanskom Centru za socijalni rad, beleži se manji broj slučajeva. Prošle godine prijavljeno je nešto više od 300 slučajeva, a do početka septembra ove godine 182. Policija nasilnicima najčešće izriče hitne mere, pa sve ređe žrtve traže spas u Sigurnoj kući.

Branimirka Radosavčević– Kada žena ima izraziti strah da u kući nije bezbedna mi joj svakako obezbeđujemo smeštaj u Sigurnu kuću gde dobija i psihosocijalnu podršku i druge vrste pomoći, i obično se žene žrtve nasilja, kratko, par dana, zadržavaju u Sigurnoj kući, a zatim koriste svoju mrežu socijalne podrške – navodi Branimirka Radosavčević, direktorka Centra za socijalni rad Čačak.

Iz Osnovnog javnog tužilaštva saznajemo da je u ovoj godini već primljeno 45 krivičnih prijava za nasilje u porodici, a da je iz tužilaštva po porodičnom zakonu, a radi određivanja mere zaštite od nasilja u porodici, Osnovnom sudu u Čačku podneto 76 tužbi.

Ipak, nisu svi slučajevi procesuirani, a nasilnici su najčešće muškarci bez obzira na to da li je reč o partnerskom ili međugeneracijskom nasilju.

RTS