Oglasili se radnici Apotekarske ustanove o navodima gradonačelnika Kraljeva: Iznete su laži, ne možemo da pričamo samo o profitu

29

Radnici Apotekarske ustanove Kraljevo sa svojim sugrađanima nastavljaju borbu kako bi sprečilili zakup državnih apoteka u ovom gradu. Jučerašnja sednica Skupštine grada koju je zakazala opozicija nije održana, jer se na njoj nisu pojavili predstavnici SNS i SPS. Radnici obezbeđenja su silom sprečili zaposlene u apotekama da uđu u salu i obrate se javnosti.

Kasnije se saopštenjem obratio gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić koji je izneo veliki broj neistina pa su nam se radnici obratili pismom koje prenosimo u celosti:

Radnici Apotekarske ustanove Kraljevo, potpuno razočarani jučerašnjim saopštenjem gradonačelnika, daju odgovore na iznesene tvrdnje.

„Netačna je izjava gradonačelnika da je privatni sektor još 2008. godine počeo da izdaje lekove na recept. Prvi ugovori privatnih apoteka i lanaca su potpisani sa RFZO-om do 31.januara 2013. godine“, navode zaposleni.

Kažu i da je laž ,da su velike količine lekova “propale”, u ustanovi.

„Apotekarska ustanova Kraljevo kao društveno odgovorna javna ustanova je još 2004.godine, među prvim Apotekarskim ustanovama u Srbiji uvela Sistem upravljanja kvalitetom ISO 9001 čiji se jedan segment bavi i upravljanjem rokovima lekova kao i proizvodima koji nisu lek čime je otpis lekova sveden na minimalne količine“, objašnjavaju.

Pema njihovim rečima, objekat današnje apoteke “Oaza Zdravlja”,nikada nije bio vlasništvo Apotekarske ustanove,već je pripadao Jasenu koji ga je za dug dao EPS-u, a DOO Velefarm ga kupio na licitaciji 2006. godine.

„U martu 2007. godine, Apotekarska ustanova i Velefarm potpisuju Protokol o saradnji i povlačenju robe određenog finansijskog iznosa u naredne tri godine, da bi otplatili objekat. Kako su svi uslovi iz navedenog protokola od strane Apotekarske ustanove Kraljevo ispunjeni, 2009. godine je trebalo da se izvrši prenos vlasništva na Apotekarsku ustanovu Kraljevo. DOO Velefarm je u međuvremenu uzeo hipotekarni kredit i na taj objekat je stavljena hipoteka u 2009, 2010. i 2011. Nakon toga je zaključen Ugovor o zakupu između Apotekarske ustanove Kraljevo i DOO Velefarm. Sa proglašenjem stečaja DOO Velefarm i navedeni objekat je ušao u stečajnu masu. Tada je pokušano pravnim sredstvima odbraniti pravo na vlasništvo Apotekarske ustanove Kraljevo nad ovim objektom u čemu nismo uspeli, a podršku grada nismo imali“, ogorčeni navode.

 

 

Osam objekata koji bi trebalo da se daju u zakup su bili u vlasništvu Apotekarske ustanove, izuzev apoteke Ribnica i Stubal, a kada smo sa Republike prešli na lokalnu samoupravu kao osnivača, postali su vlasništvo Grada Kraljeva, dok su u decembru 2023.godine  premereni, a u martu 2024. godine uknjiženi na Grad, objašnjavaju.

„U osam apoteka radi trećina radnika ustanove i te apoteke donose 54% prometa ustanove tako da veliki broj zaposlenih treba da traži novi posao. Mislimo da u našem gradu nema tolike potražnje za našom strukom iako gradonačelnik ima drugačije mišljenje“, ukazuju.

Pored izdavanja i prodavanja lekova, izrađivanja magistralno propisanih preparata mi, kao profesionalni zdravstveni radnici, pružamo i uslugu primarne zdrastvene zaštite, u smislu saveta i preporuka o leku i lečenju, a tu uslugu ne naplućujemo(kao što rade mnoge zapadne zemlje) i ne možemo govoriti samo o profitu i profitabilnosti, navode u pismu.

„Mnogi od nas, u ustanovi rade preko 30 godina, smatramo je drugom kućom i nadamo se da ćemo dobiti šansu da pred odbornicima i celokupnom javnošću iznesemo svoja objašnjenja i razloge za naš značaj i opstanak. I na kraju, mi radnici Apotekarske ustanove se zahvaljujemo svim sugrađanima na bezrezervnoj podršci koju svakodnevno dobijamo“, zaključuju radnici Apotekarske ustanove Kraljevo.