Nova sednica Kriznog štaba – hoće li otvoriti kafiće?

648

Nova sednica Kriznog štaba održaće se danas u 8 sati i na njoj će se raspravljati o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u zemlji, efikasnosti mera u suzbijanju virusa, kao i o eventualnom popuštanju mera i otvaranju ugostiteljskih objekata.

U sredu će biti tačno sedam dana kako je ugostiteljima odlukom Vlade onemogućeno da rade, a predstavnici medicinskog dela Kriznog štaba zalažu se za nastavak pomenutih mera. Protiv ovakvih ograničenja često istupa zamenik gradonačelnika Goran Vesić, a sve su prilike da će nova sednice doneti stare dileme – zdravlje ili ekonomija.

Epidemiološka situacija u zemlji poslednjih nedelja beleži konstantan trend pogoršanja. Danima broj zaraženih varira između 4.000 i 5.000 novoraženih, dok je samo prema podacima od ponedeljka broj preminulih čak 32. Deluje da se situacija ne menja previše, a utisak stručnog dela javnosti jeste da se približavamo ciframa iz novembra i decembra kada je broj obolelih bio rekordan.

Sednica Kriznog štaba koja će se održati u sredu doneće stare teme na sto: da li su mere dovoljne, kako sprečiti da se ne ugrozi proces vakcinacije i na koji način izbalansirati da se zadrži poštovanje mera, uz što manje ekonomskih ograničenja u privredi.

Članica Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević u ponedeljak je izjavila da je u Srbiji prisutan novi soj koronavirusa koji se veoma brzo širi, te da je neophodno da cifre zaraženih budu manje kako bi se ublažile mere.

“Jasno je da ne vidimo kraj ovome, ali na nama je da sprečimo širenje virusa”, poručila je ona i dodala da cifre između 4.000 i 5.000 zaraženih ne predstavljaju preveliki uspeh.

Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović kazao je da će mere sigurno morati da se produže i tokom ove nedelje kako bi se videli nekakvi efekti mera. Protivnici popuštanja mera jesu lekari i medicinsko osoblje koji smatraju da su donete mere zakasnele, te da je neophodno nastaviti sa istim.

“Ne postoji dilema zdravlje ili posao, moramo da nađemo način da se sačuvaju radna mesta i zdravlje ljudi. Ovo nije samo zdravstvena nego i društvena i ekonomska kriza. Moj posao je da sačuvam radna mesta, ali razumem lekare koji se na prvoj liniji fronta bore za zdravlje stanovništva”, rekao je nedavno Vesić i više puta najavio da će se usprotiviti novim ograničenjima.

On je još jednom najavio da će se mere u Beogradu poštovati, ali da je neophodno da ugostitelji nastave sa radom.

Česta neslaganja medicinskog i političkog dela Kriznog štaba najbolje je ilustrovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je nedavno tokom jednog gostovanja paušalno ocenio da će mere biti produžene ukoliko budu loši brojevi, ali i da će morati da se otvore kafići i restorani.

Nesuglasice i razmimoilaženja između medicinskog i nemedicinskog dela Kriznog štaba najčešće su se rešavali kompromisima i to neretko onim, trulim. Nova sednica doneće stare dileme: ekonomija ili zdravlje, a nakon izjava političkog dela Kriznog štaba verovatno možemo očekivati popuštanja, pod izvesnim uslovima.

Nova.rs, Foto ilustracija