ARILJE – Malinari iz ariljskog kraja prete da će obustaviti berbu „crvenog zlata“, ukoliko hladnjačari ne počnu da isplaćuju dogovorenu cenu.
U udruženjima kažu da hladnjačari za kilogram maline plaćaju 140 dinara, umesto dogovorenih 150.
I pored više pokušaja, hladnjačari nisu želeli da daju izjave na ovu temu.
Berba maline u okolini Arilja i Požege, ovih dana je u punom jeku, a armija nadničara iz svih krajeva Srbije pohodi zasade „crvenog zlata“.
Dvadesetak radnika iz Kostolca, već desetak dana bere malinu u ariljskom selu Stupčevići.
„Radni kad počinje u 06:00 ujutru i traje do 07:00 uveče. Imamo pauzu, dobro nam je ovde, predoćište je dobro, gazda je odličan“, priča Mustafa Dalipi.
„Dobri su uslovi, dobar je gazda . Mislim da je on zadovoljan sa nama, jer smo i mi zadovoljni sa njim“, rekla je Mirsada Desta.
Sredoje Crnković, koji malinu uzgaja na površini od oko dva hektara, ove godine će ubrati za oko 30 odsto manje roda. Ističe da je do manjeg roda došlo zbog nepovoljnih vremenskih uslova, ali isto tako i kvalitet je znatno lošiji.
Ipak, najveći problem i ove godije je niska otkupna cena.
„Malinu predajemo u jednoj obližnjoj hladnjači i otkupna cena je 140 dinara. Nismo zadovoljni sa tom cenom, to je ispod očekivane granice. Naša realna cena, proizvođačka, je 200 dinara da bi mogli da se uklopimo u troškove, rad i zaradu“, rekao je malinar iz Stupčevića, Sredoje Crnković.
Većina udruženja proizvođača slaže se da bi cena od najmanje 170 do 175 dinara, po kilogramu, bila optimalna i da bi u tom slučaju i oni mogli da zarade.
„Ukoliko svih hladnjačari ne budu izašli sa 150 dinara kako je dogovoreno, 07. i 08. jula ćemo obustaviti berbu maline. Verovatno će se pridružiti i sva ostala udruženja, jer mi nemamo šta da razgovaramo, šta da se dogovaramo i šta više da čekamo. Kada budu uzeli malinu i stavili u hladnjaču neće nas niko ništa pitati, to će biti završeno i mi ćemo ostati isto kao svake godine kratkih rukava“, izjavio je predsednik Upravnog odbora udruženja Savez srpske maline, Milan Đukić.
Pre dve godine u Srbiji je proizvedeno između 60.000 i 70.000 tona maline.
Analitika je pokazala da je 2018. nabrano od 48.000 do 56.000 tona maline, a podaci Privredne komore Srbije govore da je to 100.000 tona, što je zapravo rod s uvezenom malinom.
MNA