Imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković kaže za RTS da građani moraju u svakom trenutku da se ponašaju kao da svako od njih može da se zarazi i prenese zarazu drugima. Što se tiče posledica koje kovid 19 ostavlja na ljude koji su ga preležali, objašnjava da one kod jednog broja mogu da ostanu najčešće u obliku fibroze pluća, odnosno stvaranja ožiljka.
Srđa Janković je, gostujući na RTS, rekao da ogromna većina ljudi itekako poštuje preventivne mere, ali da je problem to što one nisu došle baš do svakoga.
„Manjina koja se ne pridržava, pogotovo ako je reč o većim okupljanjima bez zaštite, može da pogorša epidemiju“, upozorava Janković.
Građani, kako ističe, moraju u svakom trenutku da se ponašaju kao da svako od njih može da se zarazi i prenese zarazu drugima.
„Moramo da budemo svesni, da vodimo računa da svedemo rizik na minimum. To konkretno znači održavanje distance, svođenje kontakata na one koji su neophodni i naravno mere lične zaštite kao što je nošenje maski“, navodi Janković.
Upitan kada se može očekivati kraj pandemije na svetskom nivou, napominje da je to potpuno nemoguće reći.
„Možemo da kažemo da postoje prve naznake da se bližimo poboljšanju, ali to je vrlo opasno reći zato što još uvek postoji potencijal pogoršanja“, kaže Janković.
Na pitanje šta bi promenio u dosadašnjim merama i toku epidemije, Janković napominje da će to tek biti analizirano.
„Nije na jednom čoveku da da konačan zaključak. Ja lično mislim, a nisam to prvi rekao, da u trenutku kada je ukidano vanredno stanje i kada se prešlo na otvaranje, da je to možda u nekom trenutku nekako shvaćeno kao kraj epidemije, što nije bio“, navodi Janković.
RTS, Foto – Vlada RS, Tanjug