Hladnjači ostvarili enormu zaradu, proizvođačima mrvice

752

Savez poljoprivrednih proizvođača Zapadne Srbije uputio je  otvoreno pismo Vladi Republike Srbije, premijerki Ani Brnabić i Ministarstvu poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede u kome postavljaju pitanje zašto srpski malinari i kupinari i dalje ne dobijaju zaradu kakvu zaslužuju. Oni iznose podatke po kojima su hladnjači prodavali malinu i do 470 dinara diok je ona proizvođačima plaćana samo 200 dinara. Pismo prenosimo u celosti.

malinaPoštovani,

Kao neko ko predstavlja veliki broj malinara danas se pitamo gde je sada ona vlast i Ministarstvo poljoprivrede koje nam godinama tvrdi da cenu našeg proizvoda kreira tržište i ako je to istina zašto srpski malinari i kupinari i dalje ne dobijaju zaradu kakvu zaslužuju.

Ako cenu pravi tržište,a cena maline se kreće od 3,6 do 4 eura (425,00-470,00 dinara),zašto tu zaradu sada ne dele malinari I hladnjačari. Malina u Srbiji je plaćena od 200,00 do 215,00 dinara….prijem, proces zamrzavanja, prebiranje, pakovanje i čuvanje maline ne prelazi 50 euro centi što je ispod 60,00 dinara. Sada ćemo izvesti prostu računicu ako je zvanična obračunata cena proizvodnje maline za 2019.godinu (od nadležnih institucija) bila 139,6 dinara (a za 2020.godinu bila je i veća jer je poskupela hemija, djubrivo, radna snaga), a proizvođač dobio prosečno 210,00 dinara po kilogramu znači li to da je zarada bila 70,00 dinara po kg maline za proizvođača. Kada saberemo 140,00 (koliko su troškovi malinara), 70,00 dinara na ime zarade za proizvođače i 60,00 (koliko su troškovi hladnjačara) to je 270,00 dinara. Toliko hladnjačara košta malina, a prodali su je od 425,00-470,00 dinara. Njihova zarada je od 155,00-200,00 dinara, što u prevodu znači da je njihova zarada i preko 300 posto.

Pomenućete da oni moraju platiti malinu,to je istina,ali oni nama veći deo maline plaćaju kad izađe iz hladnjače odnosno tek u decembru a ne retko i sledeće godine u februaru ili martu. Sada se pitamo zašto se priča o doplati maline (od strane hladnjačara)od 5,00 do 8,00 dinara (i to kroz đubrivo) a ne pominje se zarada hladnjačara koja je bila dobra i o podeli dobiti. Zašto država sada ne bude mediator i ne radi u interesu obe grupacije. Pored toga većina hladnjačara u okviru svog delovanja ima i poljoprivredne apoteke gde prodaju hemiju i đubrivo svojim koperantima i na tom zarađuju. A svaka od tih hladnjača ima ćerke firme u inostranstvu do kojih srpska malina ide po jednoj ceni na fakturi a druga je cena prema krajnjem kupcu. Naravno sve je to uređivačka politika vlasti koja neće da se mesa u taj sektor jer sa tim istim hladnjačarima su u jako bliskim poslovnim vezama.

Jer da nije tako i da vlast vodi politiku zadovoljnih građana drugačije bi se ponašala bilo bi joj bitno da je većina građana finansiski zbrinuta a ne kreditno zadužena i na rubu egzistencije. Ali valjda shvatamo da se cela privreda i poljoprivreda zasniva na dužničkom robovlasništvu.

Evo sada ta ista vlast ima priliku da pokaže da joj je stalo da onaj ko pošteno radi može od svog rada da živi,a ne da i dalje deli subvencije(bespovratne) hladnjačarima i da ih štiti.

Ako je tako kao što tvrdite da tržište diktira cenu proizvoda sada bi ta malina trebala da bude plaćena proizvođaču 270,00 dinara jer bi mi kao proizvođači i hladnjačari trebali da delimo zaradu.Isto tako bi i proizvođači kupine trebali da budu tretirani jer su kupinu hladnjačari otkupili od 35,00 do 60,00 dinara a prodavali od 160,00 do 200,00 dinara. Naravno da od toga neće biti ništa jer ko će smeti do to uradi s obzirom da u Srbiji vlada agro mafija koja je tesno povezana sa svim institucijama koje bi trebalo da rade u interesu svojih građana a ne pojedinaca. Ali znajte da postoje ljudi koji sve skupljaju i prate, i koji ne žele ništa više od onog što im stvarno pripada i ne žele zavući ruku u Vaš džep jer to je krađa a to što se u Srbiji radi nije krađa to je zločin .

Savez poljoprivrednih proizvođača Zapadne Srbije