Grujović u Sloveniji oslobođen optužbe za ratni zločin

629

ČAČAK – Okružni sud u Novom Mestu oslobodio je penzionisanog kapetana prve klase Vojske Srbije iz Čačka Dragomira Grujovića (60) optužbe da je 1991. godine u Sloveniji počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Takva presuda usledila je jer je državni tužilac odustao od progona pošto nema dokaza da je delo počinjeno.

To je za „Politiku” saopštio Grujovićev branilac, advokat Borut Škerlj, iz tog slovenačkog grada, javivši se posle suđenja i dodao:

– Grujović se tereti i za pokušaj ubistva svog tadašnjeg komandanta Branimira Furlana i nastavak postupka po toj optužbi zakazan je za 10. jun.

Novine u Sloveniji donose vest da bi Grujović mogao da tuži tu državu zbog povrede ličnih prava, posebno slobode kretanja, kao i zbog toga što suđenje nije održano u razumnom roku.

Kao stariji vodnik JNA Grujović je službovao u skladištu goriva u Mokronogu kod Novog Mesta, kad je, juna 1991, zapovednik kasarne, Slovenac i kapetan Branimir Furlan, odlučio da svu imovinu i 45 vojnika preda Teritorijalnoj odbrani svojih zemljaka. Tada je došlo i do dvoboja, pa je Grujović potegao pištolj, ranio Furlana, preuzeo skladište, preteći da će sve dići u vazduh ako bude napadnut i spasao svu imovinu, vojnike i sebe, i uspeo da se prebaci u rodni Čačak.

Ubrzo je, 28. oktobra 1994, tužilaštvo u Novom Mestu podiglo optužnicu protiv njega, tereteći ga za ratni zločin i pokušaj ubistva. Određen mu je i pritvor u odsustvu, a zatim dva puta raspisana poternica Interpola, pa bi odmah bio uhapšen ukoliko se pojavi u nekoj od zemalja EU.

Oktobra 2016. na Višem sudu u Novom Mestu počelo je suđenje Grujoviću, ali se on nije pojavio na procesu. Za njega je tužiteljka Nada Črnugelj imala pripremljen predlog za priznanje, a to je značilo 15 godina zatvora.

Zatim je, po zahtevu slovenačkih vlasti, decembra te godine saslušan u Odeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.

Tužilac iz Novog Mesta, inače, teretio je Grujovića (tada starijeg vodnika JNA) da je „suprotno međunarodnom pravu u vreme oružanog sukoba zastrašivao civilno stanovništvo kao zapovednik ratnog skladišta JNA sa 7,2 miliona litara goriva u Puščavi kod Mokronoga (opština Novo Mesto), nakon izbijanja oružanih sukoba između TO Slovenije i jedinica JNA”. U optužnici se tvrdi da je Grujović „29. juna 1991. i u sledećim danima pretio da će skladište dići u vazduh, čime je prestrašio 500-600 stanovnika okolnih sela pa su se odselili na nekoliko dana”. I da je rečenog dana dva puta iz pištolja pucao na zapovednika Martinja Vas skladišta Branimira Furlana (kapetana, Slovenca) u nameri da ga ubije, pogodio ga jednim metkom, ali nije došlo do povreda važnih žila ili živaca, pri čemu je „i Furlan pucao na Grujovića”.

– Da li ste primetili da se stanovništvo ovih okolnih sela iselilo?

– Ne, prolazili su vozilima čak pored kapije skladišta, na četiri ili pet metara. Dogledom smo posmatrali da li nam preti opasnost i lepo vidimo da ljudi tamo na 700-800 metara kose, plaste, voze traktore i kola. Dva ili tri dana pošto sam preuzeo komandu nad skladištem, usledio je poziv poštarke iz Mokronoga, koja je telefonom tražila da neko od vojnika dođe u selo za pakete, pisma i novac. Kažem da ne smem nikoga da šaljem i pitam je može li ona da donese. Ta žena stanovala je baš tu u blizini, dođe bez problema i donese poštu. Popila je kafu, popričali smo petnaestak minuta. Posle par dana u skladište je došao i Boris Hazdovac iz Šentruperta, to je isto blizu. Čak nam je doneo i cigarete i video da je sve normalno.

Čim je ranio Furlana, Grujović je preuzeo skladište, sa njim je ostao vodnik Dejan Kovačević (Hrvat) i još 33 vojnika, najviše Srba (sve koji su u toku te situacije želeli da napuste skladište iz nacionalnih razloga, pustio je, uglavnom Albance i Slovence). Uspeli su da sačuvaju i svoj život i imovinu JNA, pa je već tih dana, ukazom načelnika GŠ JNA Veljka Kadijevića, Grujović zbog vojničkog i ljudskog podviga unapređen za četiri ranga i postao poručnik.

Furlan je bio lakše ranjen u nogu, kasnije je stigao do čina brigadnog generala. Okružni sud u Novom Mestu još 16. septembra 1997. godine odredio je pritvor Grujoviću (u odsustvu) i za njim raspisao međunarodnu poternicu. Sredinom 2007. obnovio je poternicu putem Interpola, jer srpski junak nije došao u posed slovenačke pravde, i svi ti nalozi još važe.

Izvor: Politika, G. Otašević