GG za napredniji Čačak – Konstruktivne kritike na račun ustanove „Zračak“

1240

ČAČAK – U našu redakciju stiglo je saopštenje GG „Za napredniji Čačak“ koje Vam prenosimo u celosti.

Poštovana v.d. direktorko Ustanove Zračak,

S obzirom da kritike na kvalitet pružanja usluge u Ustanovi Zračak pozitivno utiču na rukovodstvo ove ustanove (neke radionice su naprasno proradile), a reklo bi se i na gradsku vlast (hitan sastanak UO), nadamo se da će i ovde navedene zamerke imati isti efekat, a sve u cilju dobrobiti korisnika, roditelja, a i zaposlenih u ovoj ustanovi.

U protekloj deceniji u oblasti socijalne zaštite osnivanje ove ustanove je nešto najvažnije što se desilo u ovom gradu jer se u njoj ogleda humanost jednog društva, grada, stanovnika…Zato su oči javnosti uprte u nju, i zato bi svima trebalo da bude jako važan ne samo redovan rad, već iz dana u dan poboljšanje kvaliteta usluge koju ustanova pruža.
Skupštini grada ste kao rukovodilac ustanove predstavili Plan i program za 2018. godinu, u kome ste naveli da planirate nabavku vozila „kako bi olakšao prevoz korisnika do i od Ustanove Zračak, odlazak korisnika u druge ustanove, manifestacije i druge posete“. Kao dokaz da nismo tu samo da bi kritikovali, u nečemu smo se i složili, a to je potreba za nabavkom kombi vozila za potrebe prevoza korisnika ustanove „Zračak“.

Odbornica GG „Za napredniji Čačak,“ kao član Saveta za populacionu politiku, je aktivno učestvovala u pisanju projekta kojim je između ostalog planirana nabavka kombi vozila prilagođenog osobama sa invaliditetom koje bi olakšalo prevoz i uopšte dolazak polaznika u ustanovu, što bi bilo od koristi i roditeljima polaznika „Zračka“ u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, odnosno usklađivanju rada i roditeljstva. Na žalost, na sajtu ministarstva možete videti da je projekat odbijen iz razloga dostavljanja nepotpune konkursne dokumentacije, što je propust i odgovornost gradske vlasti koja je poslala tu dokumentaciju.

Vezano za radionice rekli ste:“ Tri radnika išlo je na obuku za šivenje i tkanje, u planu je otvaranje dve nove radionice. Ukoliko su sva tri radnika prošla obuku, onda su sva tri radnika i dobila sertifikat o završenoj obuci? Pretpostavljamo da ne biste dozvolili i da biste sankcionisali zaposlenog iz Ustanove koji, pored novca uplaćenog za obuku od strane Zračka, ipak tu obuku nije završio (jer je bila van radnog vremena), pa samim tim i potvrdu o završenoj obuci ne može da dobije? A sami ste izjavili za TV Telemark da radionica za rad na razboju svakodnevno radi?!?!

Takođe, za skupštinskom govornicom izjaviste: “U planu je uvođenje informatičkog kabineta kako bi korisnici usvojili osnovna znanja za rad na računaru.“ Da li je informatički kabinet zaživeo tj., da li korisnici ustanove koriste i ovu radionicu? Ukoliko računare koriste zaposleni za svoje ili za potrebe Ustanove, to ne bi bilo korektno prema donatoru?!

Takođe izjaviste da se časovi fizičkog vaspitanja ne održavaju redovno „zbog povremenog odsustvanja kolege koji održava časove fizičkog vaspitanja“ (TV Telemark Specijal). Koliko su opravdana odsustva i koliko korisnici „trpe“ zbog tih odsustvovanja? Obzirom da je pomenuti zaposleni gradski većnik, sa plaćenom funkcijom, postoji li mogućnost mirovanja radnog odnosa dok mu politički mandat ne istekne (koliko je „otvaranje“ puteva, slave mesnih zajednica i druge političke aktivnosti koje proprate mediji bitnije od rada sa korisnicima)? Pričamo o istom zaposlenom koji sa skupštinske govornice reče „kako je mogućnost odlaska na bazen korisnika isključivo zbog entuzijazma zaposlenih ( tj. njega)“, pa bi onda korisnici trebali da mu budu zahvalni…Valjda je negde u mislima „zametnuo“ da je Ustanova Zračak pre svega kuća korisnika, a da zaposleni mogu da rade i u drugim ustanovama….

Svakako Vas podržavamo u nastojanjima da se poveća broj zaposlenih defektologa, jer bi to znatno poboljšalo kvalitet rada sa korisnicima.

Na kraju Vas pitamo:

– zašto ne radi radionica za muzikoterapiju, kada je dvoje zaposlenih već prošlo obuku još prošle godine (edukacija je pre svega potrebna na dobrobit korisnika, a ne na „skupljanje poena“ zaposlenih)?

– da li ste imali dovoljno vremena da stvorite „celovitu sliku o radu prethodnog rukovodioca“, da li ste izvršili uvid u dokumentaciju, pronašli nepravilnosti, propuste?

– da li su svi predmeti dobijeni kao donacije od osnivanja Ustanove popisani, i u skladu sa tim, ako je bilo potrebno i dokumentovano rashodovani (Singer mašina za šivenje, računari, stručne knjige iz biblioteke Ustanove)?

– da li i dalje roditelji ne mogu da uđu u radni prostor, a članovi UO ustanove mogu,a i mediji (po kom osnovu roditelji ne mogu, a druga, korisnicima strana lica, mogu)?

– da li je u nadležnosti predsednice UO da održava sastanke u ustanovi sa zaposlenima i roditeljima korisnika?

GRUPA GRAĐANA „ZA NAPREDNIJI ČAČAK“, Foto – Facebook