Dveri Čačak: Zahtevamo hitno utvrđivanje odgovornosti svih nadležnih za seriju eksplozija u „Slobodi”

522

Delegacija Dveri Čačka danas je posetila Ministarstvo odbrane u Beogradu i predala zahtev za hitno utvrđivanje odgovornosti svih nadležnih za seriju akcidenata u kompaniji „Sloboda AD Čačak” koji su se desili u prethodnih 15 dana. U delegaciji koju je predvodio predsednik Srpskog pokreta Dveri Boško Obradović bili su i primarijus dr Milan Roganović, predsednik Dveri Čačak, kao i potepredsednici Dveri iz ovog grada Biljana Rubaković i Đorđe Šipetić.
Na konferenciji za medije ispred sedišta Ministarstva odbrane u Beogradu, dr Milan Roganović rekao je sledeće:

„Smatramo da eksplozije i požari koji se u ovom preduzeću dešavaju u tri navrata za dve nedelje nisu slučajnost ili samo rizik posla, već izazivaju brojne sumnje, pa i spekulacije o namernom izazivanju eksplozija, odnosno diverziji. Zbog daljeg bezbednosnog rizika za zaposlene u kompaniji i sve građane grada Čačka, od nadležnih zahtevamo:
Smenu aktuelnog rukovodstva kompanije ,,Sloboda” u Čačku;

Povratak oficira Vojske Republike Srbije na sva rukovodeća mesta u kompaniji;
Vraćanje Vojske u sistem obezbeđenja kompanije;
Prestanak stranačkog zapošljavanja i negativne selekcije koji se pod okriljem vladajuće SNS godinama sprovode na štetu ovog preduzeća.
Puna istina o ovako bezbednosno opasnim događajima se ne sme zataškavati, moraju se objektivno i temeljno preispitati sve okolnosti, a politička pripadnost nikome ne sme biti zaštita i nikoga ne sme abolirati od odgovornosti. Setimo se samo strašne tragedije u preduzeću ,,Milan Blagojević” u Lučanima 2017. godine za koju još uvek niko nije odgovarao”, istakao je Roganović.

Boško Obradović je ukazao da još uvek nije razrešena ni afera visoke korupcije i pronevera u vezi sa trgovinom oružjem u fabrici „Krušik“ iz Valjeva, u kojoj je oštećena državna fabrika na račun privatnih trgovaca oružjem kojima je prodavano oružje po povlašćenim cenama. Sve tri pomenute fabrike pripadaju grupaciji „Odbrambene industrije Srbije”, koju čine privredna društva registrovana za proizvodnju naoružanja i vojne opreme čiji je osnivač Republika Srbija, odnosno koja posluju sa kapitalom u većinskom državnom vlasništvu i u skladu sa zakonom i aktom osnivača. Svim ovim fabrikama neposredno rukovode Odbori direktora, a Ministarstvo odbrane, u ime Vlade Republike Srbije, preko Nadzornog odbora vrši poslove koji se odnose na nadzor i upravljanje nad ovim društvima. Prošle godine formiran je i Savet za odbrambenu industriju, čiji je predsednik državni sekretar iz Ministarstva odbrane, tri potpredsednika su državni sekretari iz ministarstava privrede, trgovine i finansija, a osam članova su ujedno predsednici nadzornih odbora najvećih fabrika članica. Po rečima Obradovića, „sada je došlo vreme da se postavi pitanje odgovornosti svih ovde pominjanih funkcionera u lancu nadzora nad radom fabrika namenske industrije u Srbiji, a većina njih su partijski nameštenici i funkcioneri Srpske napredne stranke koja je očito posebno bacila šapu na vojnu industriju”.