ČAČAK – Politika je umešala prste u rad stručnih ustanova poput ZZJZ, a zdravlje 3,5 miliona stanovnika u slivu Zapadne Morave je ugroženo zbog izlivanja fekalne kanalizacije, ocenio je danas na konferenciji za novinare predsednik GrO Narodne stranke u Čačku, dr Aleksandar Radojević.
Prema njegovim rečima, vlastodršci, vlasnici svega na našim prostorima, taman to bilo i opšte dobro koje se tiče svih nas diriguju kako da se radi. ZZJZ je, podseća on, uspeo da odradi ispitivanje kvaliteta vode kada je bilo masnih mrlja po površini Zapadne Morave i to je, dodaje, bilo manje više uspešno ili bezuspešno, ali suštinski problemi u ovoj oblasti ostali su u „debeloj ladovini“ zaštićenoj politikom koja se dugi niz godina vodi.
„Sliv Zapadne Morave ima 3,5 miliona stanovnika, a iz svih gradova na njenim obalama ispuštaju se fekalne i otpadne vode bez filtriranja direktno u vodotok. To se dešava na celoj teritoriji republike Srbije. Grad Beograd ispušta kroz 20 kolektora potpuno neprečišćenu fekalnu vodu sa celog svog područja, počev od Save, Rakovičkog rukavca do Dunava. Dakle, ni jedan jedini kolektor za prečišćavanje, prvenstveno kanalizacionih otpadnih voda u prestonici ne postoji“, tvrdi on dodajući da je ista situacija u Novom Sadu, Nišu.
Jedini grad koji ima sistem za prečišćavanje otpadnih voda je, po njegovim informacijama, Šabac.
„Mi u Čačku iz svih gradova uzvodno od Zapadne Morave dobijamo kompletnu fekalnu kanalizaciju. Iz Užica, Ivanjice, Požege i Arilja, a bavimo se zaštićenim područjima poput Ovčar banje, a ne ozbiljnim zagađenjima“, naglasio je Radojević.
Iz Čačka se, ističe on, direktno kroz Ateničku reku ispušta kompletna fekalna kanalizacija u Zapadnu Moravu.
„Mi smo to snimili. Ovde su, osim fekalnih voda, kese, krpe i svi mogući otpadi koji plivaju po reci, a to mesto je jako nepristupačno. Na samo nekoliko koraka od tog mesta su ribari sa druge strane reke koji pecaju ribu hranjenu iz kanalizacije našeg grada“, rekao je Radojević.
Do današnjeg dana, kaže, nije video analizu ZZJZ, tj. da su nadležni iz ove ustanove proverili sadržaje toksina u mesu ribe.
„Trebalo bi izdati bar elementarno upozorenje da se u toj zoni ne peca i da te porodice ne koriste ribu za ljudsku ishranu. Pre toga je neophodno uraditi analize sadržaja svih fekalnih agenasa koji idu zajedno sa fekalnom kanalizacijom u vodi, a naročito u ribljem mesu. Ja kao profesiohnalac iz zdravstvene oblasti smatram da je to riblje meso zagađeno“, ocenio je dr Radojević.
On je zamolio profesionalce ZZJZ u Čačku da uzorkuju vodu nizvodno od mesta izlivanja fekalne kanalizacije, analiziraju je i objave rezultate.
Radojević je, takođe, apelovao i na republičke organe koji su nadležni da zaštite žitelje svih gradova koji se nalaze na vodotokovima, kako tvrdi, zagađenih reka.