Bez informacija o nabavci medicinske opreme tokom pandemije

720

Koliko je koštala oprema za borbu protiv koronavirusa, šta su građani Srbije dobili i od koga, a šta je i koliko plaćeno iz budžeta podaci su koji zasad nisu poznati, iako su ta pitanja postavljali i mediji i nevladine organizacije, ali i Savet za borbu protiv korupcije, telo koje je osnovala Vlada. Jedini odgovor koji za sada postoji je zaključak Vlade upućen NVO Toplički centar za demokratiju i ljudska prava o odbijanju davanja traženih informacija jer je njihov zahtev, kako tvrde, preobiman.

Koliko opreme i sanitetskog materijala i po kojoj ceni je Srbija kupila tokom vanrednog stanja, koliko je dobila u donacijama i od koga, a koliko sama donirala pitanja su koja je Savet za borbu protiv korupcije 8. maja, po okončanju vanrednog stanja poslao Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje.

Savet za borbu protiv korupcije poslao urgenciju Vladi

Ovaj upit ostao je bez odgovora, pa je Savet juče poslao urgenciju Vladi Srbije, koja je i osnivač Saveta, insistirajući na dostavljanju traženih podataka. Članica Saveta Jelisaveta Vasilić za Insajder kaže da je poslata urgencija Vladi, a ukoliko odgovori na pitanja ne stignu u roku od pet dana, žaliće se i Povereniku za informacije od javnog značaja.

„Odlučili smo da tražimo te informacije jer je država prvo donela oduku da medicinsku opremu nabavlje po procedurama koje predviđa Zakon o javnim nabavkama, a potom je donela Zaključak kojim se odustaje od toga i ide na neposrednu pogodbu. Tražili smo da nam dostave i taj zaključak, ali nam ga nisu dostavili“, ističe ona.

Vasilić napominje da je u vanrednom stanju dozvoljeno da se ne primenjuje Zakon o javnim nabavkama, ali da to što je vanredno stanje ne znači da se nabavka može vršiti nezakonito.

„Postavli smo vrlo konkretna pitanja, tu ne može biti problema, polažemo pažnju na to kako ćemo pitati. Pokušavamo da saznamo istinu, čekamo odgovore“, naglašava.

insajder.net, www.insajder.net, Foto – Vlada Srbije