Belošević – Srbija ne sme biti rudarska kolonija, ni „trovač “ sopstvenog naroda

774

ČAČAK – Srbija ne sme biti rudarska kolonija „Rio Tinta“ gde će se trajno istrošiti mineralni resursi zemljišta, što će uticati na ekologiju, a samim tim i na zdravlje ljudi. Sve odgovorne političke organizacije treba da se uključe u borbu da se ovako nešto ne dogodi poručeno je danas na konferenciji za medije Narodne stranke u Čačku.

Najveći zagovornik projekta „Rio Tinto“ i iskopavanja litijuma u Srbiji je ministarka rudarstva i energetike, Zorana Mihajlović, ocenio je danas na konferenciji za novinare član Gradskog odbora Narodne stranke u Čačku, Sreten Belošević.

On je podsetio da je Mihajlović kazala da je to jedinstvena prilika za ekonomski rast i razvoj Srbije, kako bi se uključila u nadolazeće moderne tehnoogije.

 

 

 

„Ona je, takođe, rekla da su protiv toga zlonamerne političke organizacije i needukovani, uplašeni i lakoverni ljudi, odnosno da je u pitanju zeleno rudarenje, zbog čega nema razloga za zabrinutost“, podsetio je on. Belošević je ukazao i na to da su predstavnici aktuelne vlasti precizirali da postoje rezeve od 158 miliona tona rude litijuma, što bi prilikom eksploatacije u trajanju od 50 do 60 godina koštalo oko 60 milijardi dolara.

Prema, njegovim rečima, Vlada je saopštila da bi godišnji prihod od rudne rente bio između 40 i 50 miliona evra.

Sve te informacije su došle i do SANU koja je organizovala javni skup gde su učestvovali i predstavnici kompanije „Rio Tinto“ i Vlade Republike Srbije.

„Nakon razmene dokumenata i mišljenja Akademija je izvršila analizu i Vladi poslala dopis da je strah građana od ekološke katastrofe utemeljen na naučnim činjenicama. Po njihovoj oceni taj projekat je sa ekonomske, ekološke i sociološke tačke izuzetno kritičan“, podsetio je Belošević dodajući da rudarenje ne može biti nigde i nikada neutralno.

On je, takođe, ukazao da je Mihajlović navela da bi produkt rudarenja bio litijum – karbonat i borska kiselina i dodala da će se formirati preduzeće za proizvodnju baterija.

„Stručnjaci SANU su ocenili da taj poduhvat sadrži veliki stepen netransparentnosti i nerasvetljenosti ključnih detalja vezanih za ekološka pitanja. Mi iz Narodne stranke smatramo da, kada se litijum bude eksploatisao iz Francuske, Nemačke koje poseduju značajno veće rezerve nego Srbija, tada može i kod nas“, istakao je Belošević.

On je naglasio da ljudsko zdravlje, biljni i životinjski svet ne vrede više u tim zemljama nego kod nas.

„Mi ne treba da budemo država koja će privredni razvoj zasnovati na prodaji rude, a pri tom da nas truju. Srbija bi u tom slučaju bila mesto za jalovinu, a tek potom bi usledili problemi. Nemamo razloga da verujemo da Jadar i okolina, neće proći kao drugi delovi Srbije poput Bora i Majdanpeka kojima decenijama upravlja korumpirana vlast, a u poslednje vreme kinseski investitori koji ne misle ni o svojoj državi“, rekao je Belošević, dodajući da svi pokazatelji ukazuju na to da za dve decenije u Boru neće biti mogućnosti za život, odnosno da će biti raseljen.

Član Gradskog odbora je poručio da ovaj projekat bez Studija izvodljivosti i uticaja na životnu sredinu koje predlaže SANU treba odmah biti zaustavljen.

„Srbija ne sme biti rudarska kolonija gde će se trajno istrošiti mineralni resursi zemljišta, što će uticati na ekologiju, a samim tim i na zdravlje ljudi. Sve odgovorne političke organizacije treba da se uključe u borbu da se ovako nešto ne dogodi“, istakao je Belošević naglasivši da ministarka Mihajlović mora ceniti mišljenje eminentnih stručnjaka iz SANU iz oblasti rudastva, hemije, ekologije i geologije.

Ovo nije skupljanje političkih poena za nas, već nam je cilj da zaštitimo interese svakog građanina naše zemlje, budući da Vladi ništa ne verujemo da je sve to tako dobro i korisno kako oni predstavljaju projekat „Jadar“, zaključio je Belošević.

Inače, konferenciji su danas prisustvovali i potpredsdnici GrO Narodne stranke u Čačku, Duško Selaković i Violeta Marković.