U Srbiji godišnje 4.500 žena oboli od raka dojke, zdravstveni sistem ne odgovara na psihosocijalne potrebe obolelih

852
Rana dijagnostika, inovativne terapije i psihološka podrška su najvažniji faktori u lečenju karcinoma dojke.

U Srbiji godišnje 4.500 žena oboli od raka dojke, zdravstveni sistem ne odgovara na psihosocijalne potrebe obolelih

Foto: Pixabay, ilustracija

To je rečeno na tribini „Psihološka podrška i inovacije u lečenju uznapredovalog raka dojke nakon 10 godina“, koja je održana u petak uveče u Užicu, u okviru nacionalne kampanje za borbu protiv raka dojke „Udruženi za život pred nama“, prenosi Danas.

Dr Maja Gulan, šef odseka za hirurgiju dojke užičke Opšte bolnice Užice, navela je da se u Srbiji, koja je u vrhu evropskih zemalja po stopi umiranja od raka dojke, bolest otkrije kod 4.500 žena.

Bolest se dijagnostikuje u uznapredovaloj fazi kod oko 400 žena, a glavni uzrok smrtnosti su metastaze i to u 90 odsto slučajeva. Naš cilj je da ranim otkrivanjem i adekvatnim lečenjem sprečimo pojavu metastaze ili da što duže odložimo njeno ponovno pojavljivanje„, kazala je dr Gulan. Ona je dodala da se savremenim i inovativnim terapijama mogu značajno produžiti život i poboljšati kvalitet života pacijentinjama sa metastazama.

Najnovije terapijske mogućnosti značajno produžavaju život i smanjuju rizik od smrti za čak 30 odsto. Ovaj podatak je veoma ohrabrujući, naročito kada se ima u vidu da su te terapije namenjene pacijentkinjama sa najčešćim podtipom HER2- i HR+, koji su zastupljeni u 70 odsto slučajeva. Ipak, teška dostupnost ovih terapija sprečava nas da budemo uspešniji u ovoj borbi“, poručila je dr Maja Gulan.

Slavica Simić, psihološkinja i predsednica Savetovališta za žene sa invaliditetom obolele od raka dojke „Jefimija“ iz Užica, koje je organizovalo tribinu, istakla je važnost psihološke, informativne i iskustvene podrške obolilm ženama.

„Nažalost, zdravstveni sistem još uvek ne odgovara na psihosocijalne potrebe obolelih, osim u Beogradu i Sremskoj Kamenici. Zbog toga su udruženja pacijentkinja u poziciji da najčešće pružaju i psihosocijalnu i iskustvenu podršku koje nisu dostupne kroz sistem institucija„, ukazala je Simić i navela da je uloga udruženja koja pružaju podršku ženama obolelim od raka da zastupaju i te njihove potrebe.

DANAS