GORNJI MILANOVAC – Na nedavno održanoj redovnoj sednici Skupštine opštine Gornji Milanovac postavljeno je pitanje bezbednosti brane na jalovištu Rudnika olova i cinka u Majdanu, što je bio povod da opštinsko rukovodstvo, na čelu sa predsednikom opštine Dejanom Kovačevićem, obiđe spornu branu.
Prilikom posete, predsednik Kovačević je istakao da je nema razloga za paniku, da je brana bezbedna, kao i da kompanija „Kontango“ izdvaja velika sredstva za bezbednost, nadogradnju i druge segmente ovog objekta.
„Želim da se zahvalim Darku što nam je omogućio posetu brani, iako je to neuobičajeno. Posetu sam inicirao jer sam mnogo više od ostalih upućen u dešavanja na brani, kao i da se ne bi pričalo za skupštinskom govornicom, već da se svi na terenu uverimo kakva je ovde situacija. Mi u lokalnoj samoupravi znamo koliko kompanija „Kontango“ ulaže u bezbednost, nadogradnju i druge segmente rada ovog objekta. Kancelarija za zaštitu životne sredine upravo izrađuje jedan elaborat, mi smo dali zeleno svetlo za Plan detaljne regulacije i sve što se na ovom prostoru skladišti nema nikakvog štetnog uticaja na životnu sredinu. Značajno je reći da Milanovac ima veliki interes da ovaj rudnik radi, oko 500 zaposlenih i prosečna plata od oko 65.000 dinara su dobri pokazatelji za našu opštinu. Takođe, opštini se jedan deo ne tako malog novca vraća i od rudne rente. Obaveza ove firme je da po završetku eksploatacije uradi rekultivaciju. Građani opštine Gornji Milanovac nemaju razloga za brigu, brana je potpuno bezbedna“, izjavio je predsednik Kovačević i dodao da je ovaj rudnik pokazao bezbednost još 2014. godine, i da nije bilo brane na rudniku, pola Milanovca bi bilo pod vodom.
Darko Vukobratović, vlasnik kompanije „Kontango“ naglasio je da nema nikakvog razloga za zabrinutost građana opštine Gornji Milanovac bezbednošću brane, jer brana poseduje sve potrebne dozvole naležnih državnih institucija, a u poslednjih pet godina u njenu bezbednost je uloženo više od 35 miliona dinara.
„Ne samo da ovaj objekat sprečava odliv jalovine, on je i akumulacija svih drugih podzemnih voda sa planine Rudnik, koje bi u slučaju nepostojanja ovog objekta u slučaju povećanih kiša i poplava zaštitile Gornji Milanovac. Nema nikakvih razloga za zabrinutost građana Gornjeg Milanovca, jer od 2004. od privatizacije mi o ovom objektu vodimo računa kao izuzetno značajnom. Samo u poslednjih pet godina u ovaj objekat smo uložili 35 miliona dinara. Ubeđujem vas i uveravam da je ovo najbolje jalovište i najbolja brana od svih rudnika, ne samo u Republici Srbiji nego i u regionu. Jedino što branu može da ugrozi je istovremeni katastrofalni zemljotres i hiljadugodišnje kiše“, rekao je Vukobratović i dodao da brana jalovišta na Majdanu ima upotrebnu dozvolu i pod stalnim je nadzorom brojnih komisija iz Ministarstva rudarstva i energetike, Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva zaštite životne sredine, kao i Sektora za vanredne situacije Mupa Republike Srbije i opštinskog Štaba za vanredne situacije opštine Gornji Milanovac.
Menadžer flotacije u pogonu za preradu rude Milovan Nikolić takođe je u potpunosti potvrdio bezbednost brane.
„Energoprojekt je 1983/84. uradio nov projekat i brana je od tad 18 metara podignuta. Dijafragma brane je od plastičnog betona, fleksibilna je, svaki enormni porast vode u cevima se proverava i kontroliše“, izjavio je Nikolić i dodao da nema nikakvih bojazni od oštećenja brane.