Hrvati u četvrtfinalu

1394

Posle penal ruleta „susjedi“ zasluženo slavili i na pravom su putu da ponove pa i nadmaše najveći uspeh koji su Hrvati do sada ostvarili na svetskim prvenstvima.

Počelo je furiozno golom Danaca u prvom minutu susreta da bi ubrzo zatim u
četvrtom minutu Mandžukć poravnao rezultat.

Nastavili su Hrvati u prvom delu sa napadima, imali veći posed lopte i nekoliko izglednih prilika, no na odmor se otislo sa nerešenim rezultatom sa početka utakmice.

U drugom poluvremenu kao da su i jedni, i drugi ušli obazrivije i više vodili
računa da sačuvaju svoj gol i iz eventualnog kontranapada ugroze protivnika.

Umrtvili su igru, spustili ritam pa se posle regularnog dela meča otišlo na kratki odmor. I u produžecima ista priča sve do 118. minuta kada je sasvim opravdano sudija
pokazao na jedanaesterac za Hrvatsku. Modrić preuzima odgovornost, ali čudesni Šmajhel čita vezistu hrvatske reprezentacije, hvata „živu loptu“ i produžava nadu Dancima da mogu da naprave nešto više u ovom susretu.

I nakon 120 minuta igre rezultat je ostao nepromenjen. A onda seriju jedanaesteraca otvaraju maestralni čuvari mreže prvo Subašić, a onda i Šmajhe. Izvođenje penala
nikako nije bilo za one sa slabim srcem.

Na kraju četvrte serije ponovo nerešeno 2-2 u penal seriji ili 3- 3 ukupno. Peti izvodjač kod Danaca šutira, a Subašić brani i treći od ukupno pet penala i definitivno
postaje junak utakmice.

Veliki pritisak za petog izvodjača kod Hrvata, loptu na belu tačku stavlja maestralni Rakitić, koji igra na visokom nivou čitavo prvenstvo.Hladnokrvno vara Šmajhela za
erupciju oduševljenja Hrvatskih navijača, kako na stadionu tako i za one pored malih ekrana širom domovine ali i dijaspore.