UG „Nadežda Petrović“ predstavila svoju izdavačku delatnost

1063

Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ u Čačku predstavila je 28. oktobra svoju izdavačku delatnost  u Novoj galeriji vizuelnih umetnosti  u Beogradu, na završnoj večeri  manifestacije „Šta gledaš“, u okviru koje je održana i izložba knjiga  u čijem fokusu je savremena vizuelna umetnostu i ciklus razgovora sa poznatim književnicima, esejistima i  umetnicima. 

O ediciji „Ravnoteža“ kao i o drugim izdanjima Umetničke galerije „Nadežda Petrović“  govorio je urednik „Ravnoteže“ pisac Vladan Matijević, a moderator razgovora bio je novinar Nebojša Grujičić.

Manifestacija  Nove galerije vizuelnih umetnosti „Šta gledaš“ zamišljena je da pisci govore i o vizuelnim umetnostima i o svom radu, u prostoru primarno posvećenom izložbama, a ne književnim večerima, a pored Matijevića u ciklusu razgovora tokom oktobra učestvovali su i Muharem Bazdulj, Milena Marković, Uroš Đurić,  Zoran Naskovski i Zoran Paunović.

U prostoru beogradske galerije tokom oktobra bile su izložene najvažnije publikacije iz oblasti istorije, teorije i kritike savremene vizuelne umentnosti, medju kojima su bila izdanja Fakulteta za medije i komunikaciju, Fakulteta dramskih umetnosti u Boegradu , „Orion Arta“, Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, Doma kulture Studentski grad, Umetničke galerije „Nadežda Petrović“, izdavačkih kuća „Službeni glasnik“, „Klio“, „Geopoteika“ i Deska za kreativnu Evropu Srbija.

Vladan Matijević je gostujući u  Novoj galeriji vizuelnih umetnosti istakao da je u ediciji „Ravnoteža“ do sada objavljeno  devet knjiga u kojima su, o likovnoj umetnosti  i njenoj korelaciji sa trenutkom u kome nastaje, ali i refleksijama na budbuće vreme, pisali značajni pisci ali i likovni umetnici.

Svi oni su u svojim esejima i likovnim kritikama pisali o kontekstu u kome nastaje umetnost, uticaju umetnika na društveni tok misli, pokušavajući da odgovore na zanimljivo i kompleksno pitanje  „šta je umetnost“, razmatrajući definicije lepote, ukusa, simbolizma. načine predstavljanja i istražujući odnos između umetnika i publike.

Matijević je u zanimljivom razgovoru sa moderatorom Nebojšom Grujičićem i  publikom govorio i o pojmovnom aparatu koji se koristi za govor o vizuelnim umetnostima, od Bodlera do Berdžera, o umetnosti i tehnologiji, umetnosti u elektronskoj eri i o odnosu književnog i likovnog dela i njihovog odgovora na pitanja stvarnosti.

Na kraju večeri predstavljen je i novi roman Vladana Matijevića „Sloboda govora“ koji je nedavno obajvila beogradska izdavačka kuća „Laguna“.

Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ u Čačku pokrenula je 2006. godine ediciju „Ravnoteža“, koja se bavi likovnom esejistikom i kritikom.

U toj ediciji do sada su objavljene knjiga eseja likovnog umetnika i teoretičara umetnosti Milije Belića „Ars longa“, eseji Džona Berdžera „Oblik džepa“, „Uspomene na slikarstvo“ čiji su autori Branko Kukić, Svetislav Basara, Jovica Aćin i David Albahari, dve knjige eseja Vlade Uroševića „Čuda i čudovišta“ i „Izmaštani svetovi“.

Objavljene su ilikovne kritike slikarke Nadežede Petrović, čije ime nosi Galerija u Čačku i koji su prvi put objavljeni u sabranom izdanju,  likovne kritike Rastka Petrovića pod naslovm „Izložbe“, knjige „Delakroa“  Šarla Bodelra i „Religiozno osmišljenje umetnosti“ Momčila Nastasijevića.

Autor fotografija – Stefan Pantelić