SABORAŠI – Guča je stanje uma

644
Guča, 60. jubilarni Sabor trubača u GučiFoto: NENAD NEŠOVIĆ/N2

Juče je počeo 60. jubilarni Sabor trubača u Guči koji će trajati do sutra, kada se završava koncertom Gorana Bregovića i orkestra za svadbe i sahrane. Iako, sudeći po jučerašnjem danu, nije bilo mnogo posetilaca u najčuvenijoj srpskoj varošici po trubi u svetu, koncert Majstora trube, Dejana Lazarevića privukao je više od 5.000 posetilaca.

Atmosfera na stadionu, gde se ovaj događaj održao, bila je veoma vrela, a publika je uživala u trubačkim umećima njegovog orkestra.

Guča, 60. jubilarni Sabor trubača u Guči
Foto: M.MIRČIĆ

Pre njega je posetioce zvucima čarobnog duvačkog instrumenta zagrejala Danijela Veselinović koju mnogi nazivaju trubačkom princezom.

Guča, 60. jubilarni Sabor trubača u Guči
Foto: M.MIRČIĆ

Portparolka opštine Lučani, Biljana Kaplarević kaže za Nova.rs da tokom jučerašnjeg dana nije bilo nikakvih incidenata i ističe da se sprovode stroge mere kontrole zbog koronavirusa.

„Zdravlje saboraša nam je najvažnije. Na sedam kontrolnih punktova se proverava da li imaju negativan PCR ili brzi test, odnosno da li su preležali virus, a ukoliko nisu, imaju mogućnost da se na licu mesta testiraju i posete našu jubilarnu manifestaciju. Najvažnije je da i dalje nemamo ni jedno jedino inficirano lice“, izjavila je ona danas za naš portal.

Kaplarević je podsetila da ove godine u Guči mogu odjekivati samo trube, a za one koji prekrše to pravilo uslediće kazne.

Prema rečima jednog posetitelja iz Banjaluke, Guča je stanje uma, a ko zna – shvatiće.

„Neko voli trubu, neko ne, neko ide levo, neko desno. Ova manifestacija je najbolja za restartovanje glave, a ja od 2016. godine dolazim ovde kako bih napunio baterije za celu godinu“, rekao je naš sagovornik iz Republike Srpske.

Guča, 60. jubilarni Sabor trubača u Guči
Foto: M.MIRČIĆ

Goste sa kojima smo razgovarali najviše privlači najpoznatiji gučki lokal „Broćiča avlija“ koji više liči na etno-muzej nego ugostiteljski objekat.

„Ovde nam je posebno jer su vlasnici vratili duh, tradiciju, ali i trubu gde treba da bude. Poslednjih godina je sabor bio vašar, ali svi predmeti ovde, poput fenjera, stare vodenice, vraćaju u prošlost i ne daju da zaboravimo naše korene“, kaže Aleksandar iz Novog Sada.

To nas je podstaklo da porazgovaramo i sa menadžerkom restorana, Sarom Broćić koja kaže da je ovo porodičan posao.

„Ideja je nastala sasvim spontano, kada smo dobili želju da budemo deo tima koji će ulepšavati saborašima život. Naša namera je bila da očuvamo tradiciju sabora i zadržimo tu etno crtu. Do starih stolova, duleka, šporeta smo došli na najrazličitije moguće načine. Prvih godina smo ih pozajmljivali od baka sa sela. Stolice su nam pravili majstori, ali smo nakon toga putovali po celoj Srbiji i menjali novo za staro. Zvali smo zanatlije i majstore sa svih strana sveta da bi ovo izgledalo baš ovako“, rekla je Sara za naš portal.

I za ovaj sabor smo za naše goste spremili ono što najviše vole, kiseli kupus, sir, kajmak, hajdućki ćevap, ali i jagnjeće i praseće pečenje, zaključila je naša sagovornica.

Prema programu, na glavnoj pozornici večeras nastupa od 21 sat hor i simfonijski orkestar RTS pod upravom Bojana Suđića.

Inače, Guča je prestonica trube od 1961. godine, kada je prvi put održan Dragačevski sabor. Jedan je od najvećih i najposećenijih muzičkih festivala u Evropi, najznačajnijih kulturno-umetničkih dešavanja autentičnog narodnog stvaralaštva, jedinstvene muzike srpskih i balkanskih trubačkih orkestara. Našao se i na internet stranici popularnog magazina National Geographic, među deset najvažnijih događaja u svetu.