Roditeljstvo se uči, škola za mame i tate od 10. septembra

1187

ČAČAK – Predškolske ustanove „Moje detinjstvo“ i “Gimnazion” uključene su u realizaciju projekta kojim je grad Čačak aplicirao za dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje mera populacione politike jedinica lokalne samoprave u Srbiji u 2019. godini i koji je odobren za finasiranje od strane Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku.

Statistika pokazuje da se u Srbiji rađa manje od dvoje dece, kao i da 80 odsto mladih roditelja smatra da nisu dovoljno edukovani, kao i da im je potrebno dodatno znanje.

Projekat koji će biti realizovan u Čačku zamišljen je kao skup bojnih aktivnost kojima se daje podrška porodici i roditeljstvu.

Predsednik Saveta za populacionu politiku Slavica Dragutinović, rekla je da su ovim projektom obuhvaćene sve institucije kako bi se pružila neophodna podrška mladim roditeljima.

“Imali smo problema sa nedovoljnim rađanjem ranijih godina i decenija. Najmanji broj rađanja zabeležen je 80-tih godina i te posledice danas osećamo”, navela je Dragutinović.

Kao jedna od projektnih aktivnosti je i realizacija Socio-edukativnog programa “Škole za roditelje” u organizaciji PU “Moje detinjstvo”.

Program je usmeren na podršku porodici, razvijanju roditeljskih kompetencija porodica koje se nalaze u ranim fazama svog razvoja/porodice sa malom decom, porodice sa decom predškolskog uzrasta/, kao podrška u rešavanju razvojnih zadataka pred kojim se porodica nalazi.

Sam projekat usmeren je na unapređivanju ukupnih porodičnih odnosa, podizanje bračne i roditeljske kompetencije jednog ili više odraslih članova porodice, ka korišćenju zdravih porodičnih snaga u cilju prihvatanja i razumevanja sopstvene odgovornosti članova za rešavanje problema, perspektivu razvoja i ukupan kavalitet porodičnog života.

Program “Škole za roditelje” realizovaće se od 10. septembra do 1. decembra u prostorijama vrtića “Mali kapetan” i “Poletarac”. Dinamika realizacije radionica je jadanput nedeljno u trajanju od dva sata.

Poduhvat je namenjen porodicama predškolske dece uzrasta od jedne do šest i po godina i u celosti je besplatan.

Radionice “Škole za roditelje” realizovaće psiholozi predškolske ustanove koji su već imali iskustva rada u realizaciji sličnih programa namenjenih porodici i poseduju potrebe kvalifikacije za realizaciju programa sa roditeljima i starateljima dece predškolskog uzrasta.

„Program je nastao kao rezultat jednog naučno istraživačkog projekta pod nazivom Koncepti i modeli obrazovanja za brak, porodicu i roditeljstvo Institituta za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Nastao je trogodišnjim istraživanjima korak po korak, u radu sa velikim brojem porodica, preko 200 porodica. Onovni cilj programa je obrazovanje za život u porodici, da se unaprede porodični odnosi i kvalitet porodičnog života, unapređenjem bračne i porodične kompetencije. Roditeljstvo se uči“, rekla je Snežana Ilić, psiholog.

U PU “Gimnazion” se nadaju da će se kroz ovaj projekat pružiti dodatna podrška roditeljima, kako bi se pomoglo roditeljima u rešavanju problema.

„Planiramo da angažujemo i dva stručnjaka – nutricionistu i pedijatra, za određene teme koje takođe roditelje zanimaju“, najavila je Tatjana Čučković, pedagog.

Očekuju i da se ovaj projekat neće završiti ove godine, već da će biti nastavljen i naredne.

„Savetovališta će se održavati svakodnevno od septembra do kraja novembra od 16 do 19 časova. Roditelji će moći da zakažu svoj termin individualno ili u paru i da dođu da se pozabavimo problemima koji ih muče. Pored toga organizovaćemo četiri radionice“, rekla je Ana Matijević, psiholog.

„Cilj je da se radi na rešavanju problema u domenu socijalne zaštite. Roditelji koji budu imali nekih problem i nedoumica, mogu da dođu da porazgovaraju sa nama. Radićemo na razvijanju ličnih kapaciteta kada budu naišli na neki problem u vaspitavanju deteta. Nema stida ni glupih pitanja“, poručio je Stefan Marinković, socijalni radnik.

Pomoćnik gradonačelnika Čačka, Vladan Milić, rekao je da su ministarstvo i lokalna samouprava opredelili 13,3 miliona dinara.

“Grad će nastaviti da ulaže u populacionu politiku. Ne možemo postići rezultate podizanjem novih fabrika, ako u njima ne bude imao ko da radi”, naglasio je Milić.

Kako posvetiti svima istu pažnju

Jelena Lazović, majka troje dece, kaže da je roditeljstvo danas postalo prepuno izazova, naročito u porodicama sa više dece.

„Naša porodica ima troje dece i smatram da bi bilo korisno dobiti neke ideje za rešavanje nekih problema u kojima se svaki roditelj može naći. Deca su sve kreativnija u nekim pitanjima i stvaranjem situacija. Najveći problem koji ja vidim je kako s eposvetiti svima u dovoljnoj meri, da neko od njih ne trpi i da se ne oseti zapostavljeno, da dobiju svu pažnju“, rekla je Jelena.

MNA, OzonPress, Infolider