Predavanje – ,,Srbija, država i crkva, 1918-1920, vek obnove i ujedinjenja“

1005

Udruženje Irmos organizuje predavanje istoričara dr Nemanja Devića pod naslovom ,,Srbija, država i crkva, 1918-1920, vek obnove i ujedinjenja“.

Srpski narod se 1918. godine našao među pobednicima Velikog rata: na talasu pobeda stvarana je nova, velika država, čije su granice pomerene sa Dunava i Save na Karavanke. Ujedinile su se razne pokrajine, kulture, narodi, veroispovesti. Nekadašnja Kraljevina Srbija, od tada Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca prerasla je u srednju silu, sa važnom ulogom u novouspostavljenom međunarodnom poretku. Istovremeno, trebalo je obnavljati razorenu državu i rešavati nagomilane unutrašnje probleme. Jedan od najvažnijih momenata bilo je i obnavljanje Pećke patrijaršije tokom 1920. godine, kada su se posle vekova robovanja simbolično pod jednim svodom okupile sve srpske zemlje.

Ipak, iza svih događaja, sto godina kasnije, ostala su i brojna otvorena pitanja i kontroverze: o potrebi i modelima stvaranja jugoslovenske države, uloge i položaja srpskog naroda u novoj državi i njegove “nacionalne demobilizacije“, uloge velikih sila na kreiranje spoljne politike Kraljevine Srbije i Jugoslavije, ratnih gubitaka srpskog naroda koji su se odrazili i na demografiju čitavog 20. veka, sudbine regenta Aleksandra i njegovih “ratnih drugova“, kako je simbolično ispisano na Albanskoj spomenici…

O ovim temama će govoriti istoričar dr Nemanja Dević. Rođen je 1989. godine u Smederevskoj Palanci. Diplomirao je na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu, gde je okončao i master studije. U julu ovde godine je na istom fakultetu odbranio doktorsku disertaciju ,,Partizanski pokret u Srbiji 1941-1944“. Kao student, radio je na popisu žrtava Drugog svetskog rata u Šumadiji, angažovan na projektima Muzeja žrtava genocida i Komisije za tajne grobnice pri Ministarstvu pravde Republike Srbije. Takođe, sarađivao je u izradi i organizovao izložbe „Junaštvom u slavu, srpski vojnik u Prvom balkanskom ratu 1912“ i „U ime naroda, represija u Srbiji 1944-1946“. Za svoju prvu knjigu nagrađen je 2009. nagradom „Dragiša Kašiković“. Od 2018. zaposlen je u Institutu za savremenu istoriju.

Predavanje će biti održano u nedelju 11. oktobra u manastiru Vaznesenju u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, sa početkom u 10 časova (nakon Svete Liturgije), uz poštovanje svih epidemioloških mera.