Predavanje – „Retke i neobične scene u freskoslikarstvu ovčarsko-kablarskih manastira“

759

Udruženje Irmos i Dom kulture Čačak najavljuju predavanje Delfine Rajić i dr Miloša Timotijevića pod naslovom „Retke i neobične scene u freskoslikarstvu ovčarsko-kablarskih manastira“.

Ovčarsko-kablarski manastiri su pored neprocenjive duhovne vrednosti i najznačajnije kulturno-istorijsko nasleđe čačanskog kraja. Iako su ovi manastiri nastali u poznom srednjem veku, iz tog najstarijeg perioda je malo toga sačuvano. Sve postojeće freske su iz poznijeg, osmanskog perioda, i obično se zaključuje da su istorijski zanimljive, ali da nemaju velike umetničke vrednosti.

Zlatni oreoli oko glava svetitelja, crne crte oko očiju i duge bele brade, govore nam o ljudima koji su svoj život posvetili veri i pripremi za večnost. Freske nam zapravo pričaju njihov život, dela, čuda i mučeništva, trajnost posvećenosti veri, i ukazuju nam na neprekidno prisustvo svetitelja u molitvenoj zajednici, uprkos protoku vremena.

Danas živimo u vreme kada je estetska strana slika dominantna, dok nam freskoslikarstvo pravoslavlja govori da je ona sporedna forma, jer se prenosi jedna mnogo značajnija poruka. Na taj način treba doživeti i freske manastira u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, nastale u osmansko doba kada je srpska samostalna država, iza koje su ostali veličanstveni spomenici duhovnosti i srednjovekovne umetnosti, bila davna prošlost. Poruka pravoslavnih fresaka uvek je bila ista, usmerena duhovnoj strani čoveka, o čemu nam govore i retke i neobične scene u freskoslikarstvu Nikolja, Blagoveštenja i Sretenja.

Delfina Rajić je istoričarka umetnosti i direktorka Narodnog muzeja u Čačku. Bavi se istraživanjima crkvi i manastira u čačanskom kraju, sa posebnim osvrtom na ikonopis. Do sada je objavila sedam knjiga, 28 naučnih studija, članaka i rasprava, više od 45 kataloga i realizovala je tri stalne muzejske postavke. Dr Miloš Timotijević je istoričar i zaposlen je u Narodnom muzeju u Čačku. Glavna područja njegovih naučnih interesovanja su istorija Drugog svetskog rata, problemi socijalističke modernizacije na Balkanu i društvena istorija Srbije u XX veku. Autor je i koautor 21 monografije i preko 100 naučnih radova.

Delfina Rajić i dr Miloš Timotijević su dobitnici više zajedničkih nagrada i priznanja: nagrade Opštine Čačak (2004), nagrade Mihailo Valtrović Muzejskog društva Srbije (2004), nagrade Danica Marković Gradske biblioteke Vladislav Petković Dis u Čačku za knjigu godine (2004. i 2012.), Nagrade Nacionalnog komiteta ICOM-a za Srbiju (2008. i 2012.), Nagrade Stuplje na Međunarodnom sajmu knjiga u Banja Luci (2012), i mnoge druge.
Predavanje je će biti održano u petak 6. novembra u 19 časova u Velikoj sali Doma kulture u Čačku, uz poštovanje svih epidemioloških mera.