U manastiru Vaznesenju u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, istoričari Nemanja Dević iz Beograda i dr Bogdan Trifunović iz Čačka su održali predavanje na temu „NASLEDSTVO I NASLEĐE – elementi srpskog kulturnog i nacionalnog identiteta u 21. veku“.
Nakon Svete Liturgije na dan Sv. Justina Ćelijskog, po predivnom sunčanom danu u porti manastira Vaznesenja, gosti Udruženja Irmos su diskusiju započeli sa srpskim kulturnim prostorom, kao uporišnom tačkom nacionalnog identiteta i sastavnim delom nasleđa. Predavači su se dotakli povelje o srpskom kulturnom prostoru, koju je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije usvojilo 2019. godine u Sremskim Karlovcima, zajedno sa Republikom Srpskom. Pitanje nacionalnog identiteta ne sme da bude omeđeno administrativnim granicama, već kulturni identitet mora biti zasnovan na zajedničkom kulturnom prostoru.
U nastavku su predavači dali pregled nacionalne istorije kroz analizu našeg kulturnog i istorijskog kapitala sa kojim ulazimo u 21. vek. Dat je naročit osvrt na 20. vek i sve preživljene krize. Istaknuto je da je glavna ideja povezivanja Srba početkom 20. veka bila kultura koja je isijavala iz ozdravljenih institucija, što je kao rezultat dalo sigurnu i organizovanu državu mlade demokratije i sa nacionalom elitom od integriteta. Zato se i danas podizanje kulturne svesti postavlja kao prioritet nad prioritetima, s tim što su se predavači posebno zadržali na definisanju uporišnih tačaka za njenu reafirmaciju.
U toku trajanja predavanja, za prisutnu decu je bila organizovana radionica koju su vodile učiteljice Verica Petković i Milena Đulić Mikavica.