Memorijal „Nadežda Petrović“ slavi šest decenija postojanja

836

ČAČAK – Trideseti Memorijal Nadežde Petrović pod nazivom „Na jug, na jug! Idemo na jug!“ biće održan pd 3. oktobra do 10. novembra, najavio je kustos ove kulturne ustanove Predrag Živković.

Prema njegovoj oceni, kontinuiranim trajanjem, osvedočenim kvalitetom umetničke produkcije i teorijskog doprinosa Memorijal Nadežde Petrović potvrđuje zavidno mesto na mapi kulturnih dešavanja u regionu.

„Koncept jubilarne 30. izložbe ima za cilj da na poseban način predstavi jednu od najznačajnijih manifestacija vizuelne umetnosti na prostorima nekadašnje Jugoslavije, još jednom potvrđujući njen prestiž, a selektor postavke biće prof. dr Sarita Vujković“, naveo je Živković. On ističe da su u galeriji u toku opsežne pripreme manifestacije koja će obeležiti šest decenija postojanja, a sve u „svetlu i duhu“ Memorijala.

„Spremamo veoma dobru postavku. Biće tu nov pristup crtežima, skulpturama, slikarstvu, a učešće će u ovoj smotri će uzeti i veoma mladi umetnici. Uostalom, svi učesnici, trideset imaće prilku da razmene iskustva čemu je Nadežda i težila“, naglasio je on. Živković je napomenuo da će radovi biti postavljeni u šest galerijskih prostora, a atraktivna umetnička dela biće izložena na pet lokacija.

Memorijal je osnovan maja 1960. godine i jedno je od najstarijih bijenala u Srbiji. Prva izložba otvorena je 1.septembra pre šest decenija, a tada je učestvovalo 18 umetnika sa četrdeset četiri slike.

Inače, Nadežda Petrović je najznačajniji srpski slikar s početka veka. Iako je tematski ostala verna nacionalnom, stilski se potpuno okrenula savremenim tokovima evropske umetnosti. U odnosu na ostale naše umetnike išla je znatno ispred svog vremena – sigurno da je i to jedan od razloga što od svojih savremenika nije bila dobro shvaćena, a u jednoj tradicionalno patrijarhalnoj srpskoj sredini.

Zahvaljujući njenom duhu koji je, iz male Srbije, stremio modernom svetu, ali i srećnim okolnostima da se, početkom 20. veka, školuje i da poseti likovne centre Evrope, njeno slikarstvo ide, najvećim delom, u korak sa evropskim ekspresionizmom, a ponekad se čak približava, tada još neafirmisanoj, apstrakciji.

Na njenim najboljim radovima dominiraju velike površine, njene omiljene, užareno crvene boje i, njoj komplementarna, zelena. Ljubav prema bojama stvara na nekim platnima koloristički vrtlog gde se, pored ostalih, ističu fovistička ljubičasta, plava i crna boja. Snažni potezi četkice i široki i gusti, pastuozni, namazi ponekad platno pretvaraju u dinamičnu reljefastu površinu. Volela je da slika portrete i pejzaže, a njen patriotizam ogledao se i u čestom izboru tema iz nacionalne istorije i slikanju ljudi i predela Srbije.Delo Nadežde Petrović, u celini, zrači strašnom ekspresijom, snagom i hrabrošću ove jedinstvene žene – slikara sa Balkana. Školovanje u Minhenu, posete Parizu i Italiji i stalni povratak tradicionalnoj Srbiji ostavili su trag na njenim platnima, pa se njen opus može podeliti na nekoliko perioda.Tokom balkanskih i Prvog svetskog rata bavila se i fotografijom, kao prva žena ratni fotograf.