Izložba: “U PROLAZU… ”

1184

GORNJI MILANOVAC – Kulturni centar Gornji Milanovac i Umetnička galerija “Nadežda Petrović” iz Čačka u okviru manifestacije “Dani Mije Aleksića” u sredu 25. septembra 2019. godine predstaviće izložbe “U prolazu…” 

Postavka u Modernoj galeriji biće izbor remek dela likovne umetnosti iz zbirki galerije u Čačku, dok će postavku u holu ispred velike sale Kulturnog centra činiti odabrani radovi iz zbirke Savremene umetnosti Umetničke galerije “Nadežda Petrović”. 

Koncepcija izložbe potpisuje Daniel Mikić, kustos Umetničke galerije “Nadežda Petrović”, Čačak. 

Otvaranje izložbe u Modernoj galeriji je u 19 sati, a u holu ispred velike sale Kulturnog centra u 19:45 sati.

 

Moderna galerija Kulturnog centra

U PROLAZU… SLIKE I NJIHOVE TAJNE

Remek – dela iz zbirki Umetničke galerije „Nadežda Petrović“ – Čačak

 

U PROLAZU…

Sedamdesetih godina XX veka u okviru TV emisije „Folk parada“ Mija Aleksić je uzeo učešće video kolumnom pod nazivom „U prolazu…“ Bila je to kratka forma osvrta ne tekuće ekonomsko – političke tokove bez mnogo satire. Jasno, precizno, neuvredljivo i sa merom je Mija iznosio probleme koji tište radne ljude onog vremena. Verovatno je tekstove pisao Lola Đukić a režirao Ljubiša Ristić.

U PROLAZU… je i Mija Aleksić. Rođen u Crnući, osnovnu školu završio u Vraćevšnici a volovskom zapregom otišao u Kragujevac u srednju školu. Kasnije se za stalno preselio u Beograd da bi kao istknuti glumac otišao u legendu. Gornji Milanovca – stalno pored i nikako do njega.

U PROLAZU… je i Umetnička galerija “Nadežda Petrović”. Izložbe po Srbiji su morale pored Milanovca a i sad je isto. Nezaobilazan grad koji često zaobilazimo. Evo prilike da to, na najvišem nivou, ispravimo.  

 

Koncept:

Izložba pod nazivom SLIKE I NJIHOVE TAJNE je izbor remek – dela likovne umetnosti iz zbirki UGNP koja pruža uvid u stvaralaštvo početka i druge polovine XX veka.

Svaka slika krije neku tajnu! Od toga kako, zašto, gde i kada je slika nastala, ko je portretisani, zašto baš taj motiv, zašto taj ambijent, zašto te boje, zašto takvo osvetljenje, zašto takve senke, zbog čega geometrija, zašto nema figura, do želje da saznamo gde se nalazi naslikani enterijer i koji je to grad na slici??! 

Zašto je umetnik sliku nazvao baš tako?  A pitamo se i ko je umetnik, gde živi, gde se školovao, ko je uticao na njega, kako izgledaju njegove druge slike? Iza neposredno dostupne vizuelne predstave na platnu krije se mnoštvo činjenica i detalja o kojima možda malo znamo ili ne znamo ništa. Često se iza naizgled obične predstave kriju vrlo intrigantne i misteriozne stvari. Odgovori se ponekad naslućuju, ponekad ne. Neke od tajni je moguće rasvetliti, a neke će zauvek ostati TAJNA.   

Izložba kao i publikacija prezentuje eksponate Umetničke galerije “Nadežda Petrović“ sa ciljem isticanja izuzetne važnosti galerijskih zbirki akcentujući domen uvažavanja sopstvenog  kulturnog identiteta. Namenjena širem spektru galerijskih posetilaca i ljubitelja umetnosti, posebno je upućena mlađoj populaciji koja se, kroz edukativni momenat u formi lako čitljivog štiva na dve strane džepnog formata, upoznaje sa umetničkim delima dvadesetog veka. Pored osnovnih podataka o slici, kratke biografije autora, tu je zanimljiva priča o konkretnoj slici – kada i kako je nastala, koji su uzori, stil, pravac, uticaji, pristup… i reprodukcija navedenog dela. Pristupačna materija, uz upotrebu stručnih naziva, može pomoći u osnovnoj edukaciji na nekoliko ravni zaštite kulturnog nasleđa kao na primer: upoznavanje sa likovnim umetnicima, njihovim opusom, pravcima, stilovima i slikarskim fazama najrazličitijih autora; prepozna-vanje slikarskih motiva; upoznavanje sa načinom realizacije slike. 

Dela prezentovana u ovoj publikaciji pripadaju različitim galerijskim zbirkama, različitim stilskim pravcima i umetničkim poetikama. Gledano kroz prizmu dešavanja na polju likovnih umetnosti ovih prostora, od početka do osamdesetih godina prošlog veka, daju uopšten uvid u galerijsku kolekciju, ali su vrlo važna i kao reprezent svojih autora i kao reprezent umetničkih pravaca.  Njihova umetnička vrednost upućuje na sve promene i situacije vezane za dodire i dešavanja u evropskoj umetnosti, pa se na osnovu prezentovanih slika iz galerijske kolekcije može govoriti o sagledavanju najbitnijih tokova i umetničke problematike čitavog prošlog veka.

                                                     Mirjana Racković

:

Kulturni centar GM – hol

U PROLAZU… I DALJE

Izbor iz zbirke Savremene umetnosti Umetničke galerije “Nadežda Petrović” – Čačak