1473. godine – Rođen je poljski naučnik Nikola Kopernik, tvorac heliocentričnog sistema i utemeljivač moderne astronomije. Njegovo učenje bilo je u suprotnosti s crkvenom naukom o Zemlji kao središtu sveta, zbog čega su mnogi njegovi sledbenici stradali kao žrtve katoličke inkvizicije. Katolička crkva je 1616. godine zabranila sva dela koja su se zasnivala na Kopernikovom učenju. Zabrana je ukinuta 1757. godine.
Pročitajte i: Biografija Nikole Kopernika
1674. godine – Potpisan je Vestiminsterski ugovor kojim je okončan englesko-holandski rat, a Nova Nizozemska (područje današnjeg Njujorka) pripala je Engleskoj.
1797. godine – Papa Pije VI potpisao je Tolentinski ugovor s Napoleonom Bonapartom prema kojem su Bolonja, Romanja i Ferara pripale Francuskoj.
1807. godine – Britanska flota prošla je kroz Dardanele da bi se potom pridružila ruskim snagama u ratu protiv Turske.
1861. godine – Carskim manifestom i Zakonom o pravnom položaju seljaka car Aleksandar II ukinuo je kmetstvo u Rusiji.
1918. godine – Sovjetski Centralni izvršni komitet izdao je dekret o zabrani privatnog vlasništva nad zemljom, vodama i prirodnim resursima.
1922. godine – U Zagrebu je izašao prvi broj lista “Borba”, iza kojeg je stajala ilegalna Komunistička partija Jugoslavije. List je zabranjen 13. janaura 1929. godine. Ponovo je izlazio u Drugom svetskom ratu u Užicu krajem 1941. godine i u Bosanskoj krajini od oktobra 1942. do februara 1943. godine. Posle rata nastavio je da izlazi u Beogradu kao dnevni list.
1940. godine – Umro je srpski političar Ljubomir Davidović, jedan od prvaka Radikalne stranke Srbije do 1901. godine i jedan od osnivača Samostalne radikalne stranke 1902. godine. Od 1919. godine bio je predsednik novoformirane Demokratske stranke, predsednik jugoslovenske vlade (1919. i 1924), a od 1929. godine lider Udružene opozicije.
1942. godine – Japanski avioni su u prvom napadu na Australiju u Drugom svetskom ratu bombardovali grad Darvin i obližnju vojnu bazu. U napadu su poginula 243 Australijanca, potopljeno je osam brodova i uništena su 23 aviona.
1945. godine – Američke snage iskrcale su se u Drugom svetskom ratu na pacifičko ostrvo Ivo Džima. U borbama koje su trajale do 26. marta, kada su se Japanci predali, poginulo je više od 6.800 Amerikanaca.
1951. godine – Umro je francuski pisac Andre Žid, jedna od najkontroverznijih i najuticajnijih ličnosti francuske književnosti 20. veka. Romanopisac, esejist, kritičar, dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1947. godine, a 1952. godine njegova dela našla su se na spisku zabranjenih knjiga Vatikana. Najpoznatija dela: “Kovači lažnog novca”, “Podrumi Vatikana”, “Pastoralna simfonija”.
1952. godine – Umro je norveški pisac Knut Hamsun, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1920. godine. Za vreme Drugog svetskog rata, kao simpatizer Kvislinga i nacističke Nemačke, izgubio je popularnost, a njegovi čitaoci vraćali su mu poštom knjige. Posle rata, već u dubokoj starosti, osuđen je na visoku novčanu kaznu zbog saradnje sa okupatorom. Najznačajnija dela: “Glad”, “Pan”, “Plodovi zemlje”.
1959. godine – Velika Britanija, Grčka i Turska potpisale su u Londonu sporazum o nezavisnosti Kipra, na kojem je godinama trajao ustanak protiv britanske kolonijalne vlasti.
1977. godine – U Bukureštu je potpisan jugoslovensko-rumunski sporazum o daljem zajedničkom korišćenju Dunava i izgradnji hidrocentrale “Đerdap 2”.
1991. godine – Boris Jeljcin je zatražio ostavku predsednika SSSR Mihaila Gorbačova, tvrdeći da je on žrtvovao reforme da bi povećao ličnu vlast.
1992. godine – U Južnoj i Severnoj Koreji stupili su na snagu sporazumi o zabrani nuklearnog oružja na korejskom poluostrvu.
1993. godine – Od 1.500 putnika i članova posade feribota koji je potopljen u oluji pored obala Haitija, spašeno je 285.
1997. godine – Umro je kineski državnik Deng Sjaoping, koji je kao kineski lider od 1978. godine poveo zemlju u političke i privredne reforme. S vlasti se povukao 1990. godine, ali je sve do smrti imao presudan uticaj u postmaoističkoj Kini.
1999. godine – Ubijen je verski vođa iračkih šiita veliki ajatolah Mohamad Sadek al Sadr, zajedno s dva sina.
2002. godine – Nakon ubistva šest izraelskih vojnika, izraelske snage napale su sedište palestinskog vođe Jasera Arafata u Gazi. U tom napadu ubijeno je 15 Palestinaca.
2003. godine – Međunarodni krivični sud za Ruandu osudio je adventističkog sveštenika Elizafana Ntakirutinama, na 10, a njegovog sina doktora Žirarda na 25 godina zatvora za genocid i zločine protiv čovečnosti u toj zemlji. To je prva presuda Tribunala jednom sveštenom licu.
2003. godine – U Nemačkoj je osuđen na 15 godina zatvora Munir El Motasadeku, saučesnik u terorističkim napadima u Njujorku 11. septembra 2001. godine.
2008. godine – Kubanski predsednik Fidel Kastro, legenda kubanske revolucije i svetska politička figura, povukao se sa čelnih funkcija u zemlji na kojima je bio od 1959. godine. Kastro je iz zdravstvenih razloga bio odsutan iz javnosti od jula 2006. godine. Za šefa države izabran je njegov brat Raul Kastro.
2008. godine – Jedna od najpoznatijih balerina 20. veka, višegodišnja primabalerina Boljšoj teatra, Natalija Besmertnova, umrla je u Moskvi u 67. godini.
2013. godine – Osmorica maskiranih muškaraca je iz prtljažnika putničkog aviona na međunarodnom aerodromu u Briselu odnela dijamante u vrednosti od 37 miliona evra. Bez ispaljenog metka završena je jedna od najvećih pljački dijamanata poslednjih godina.
2013. godine – Filmski reditelj, scenarista, kritičar i istoričar filma Dinko Tucaković umro je u Beogradu u 53. godini. Bio je programski direktor Jugoslovenske Kinoteke, predsedavajući Saveta FEST-a i filmski kritičar časopisa Vreme. Tucaković je objavio više knjiga iz oblasti filma među kojima su “Tajni život filma” i “Stranci u raju”.
Pročitajte više: http://edukacija.rs/vremeplov/na-danasnji-dan-19-februar