Danas je Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara.

658

Svake godine, 12.maj se proslavlja u čitavom svetu kao Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara.

To je datum rodjenja Florens Najtingejl, koja se smatra utemeljivačem ove profesije. Školovala se na Kraljevskom koledžu u Londonu, na Kembridžu, a istakla se tokom Krimskog rata u toku koga je negovala ranjenike, organizovala prihvatne centre i bolnice, podučavala druge.Takođe je poznata i kao aktivista za prava žena na obrazovanje, osnivač je prve naučno zasnovane negovateljske visoke škole u Londonu. Tokom negovanja bolesnih i ranjenih, na sebe je uvek preuzimala rad u noćnim smenama, tako da je postala poznata pod nadimkom “Dama s lampom”. U njenu čast se svake godine na ovaj dan održava velika ceremonija u londonskoj Vestminsterskoj opatiji, u toku koje medicinske sestre prenose lampu iz ruke u ruku sve do sveštenika koji služi svečanu misu koji na kraju postavlja tu lampu na vrh glavnog oltara. Tim činom Ujedinjeno Kraljevstvo odaje počast ovoj profesiji.

Prošle godine je Međunarodno udruženje medicinskih sestara planiralo da 2020. godinu nazove Godinom medicinskih sestara u čast 200 godina rodjenja Floirens Najtingejl, pod sloganom- Negovati svet do ozdravljenja. Pojava Korona virusa, stavila je u žižu profesiju više nego ikad, i potvrdila sve napore aktivista da se profesiji prida više značaja.Vreme u kom živimo je informatičko i sama informacija je najvažnija moneta koja mora da kruži među ljudima, u okvirima struke, izmedju različitih struka, između struka i narodnih predstavnika, između narodnih predstavnika i vlasti, zakonodavaca i nazad. Kako bi inače svet saznao šta ih muči, sa čim se suočavaju, čemu sve moraju da budu obučeni da zaštite sebe od drugih i druge od sebe, zbog čega moraju da imaju više lične dohotke, zašto zaslužuju toliki respekt? Od čega najčešće oboljevaju, i zašto? Koliko posao doprinosi tome? Šta im skraćuje radni vek?

Mini anketa koju smo sproveli ovim povodom kod naših medicinskih sestara govori nam da su na stalni posao čekale najviše dvanaest godina, a najmanje mesec i po dana, što ukazuje na nedavne prijeme povodom pandemije, u proseku pet ili šest godina. Jedna trećina anketiranih radi dodatni posao pored redovnog, bilo u okviru struke ili van nje. Dve trećine je odgovorilo da ima poruku za vlast, odgovori su bili gotovo identični,da se smanji čekanje na posao, da se poboljšaju uslovi rada i da se “stvarno vrednuje rad medicinskih tehničara”.

U svetu se međunarodni dani određenih kategorija društva obeležavaju tako što je to jedinstvena prilika u kojoj strukovne organizacije i udruženja, srodne nevladine organizacije, političari, sindikati, neposredni izvršioci i svi zainteresovani, koriste priliku da nastupe organizovano, sprovode niz sesija, sednica i okupljanja, izlaze za govornice i iznese svoje stavove, probleme s kojima se suočavaju, zatraže svoja prava, prikažu specifičnosti struke, stave sebe i problem u fokus, uobliče predloge i planove za njihova rešavanja i iznesu svoje zahteve. Ove godine zbog zabrana okupljanja, svi segmenti proslave odvijaće se ,,online’’ ali će i pored toga, oči celog sveta biti uprte u skromne aktere ove plemenite profesije, koji bez reči i pogovora, anonimno i herojski, u stilu Neznanog junaka, mesecima na svojim plećima nose teret najveće pošasti koja je zadesila planetu u ovom veku.

Socijalistička partija Srbije kao partija koja baštini borbu za prava i jednakost i bori se za pravilno vrednovanje i nagradjivanje na radu, poziva sve građane Srbije da 12.05. 2020. u 20 časova se sete svih svojih sugradjana koji su u prvim redovima u borbi za život i zdravlje,nagrade ih gromoglasnim aplauzom jačim nego ikada, a mi ćemo se u svojoj političkoj borbi truditi da svi oni kroz sistem budu adekvatno nagrađeni i ravnopravni jer su temelj zdravstvenog stuba na kome počiva država.

Mislimo na vas! Srećan vam Medjunarodni dan medicinskih sestara i tehničara, slavili ga u zdravlju, navodi Glišić Dr Marijana, kandidat za narodnog poslanika Socijalističke partije Srbije iz Čačka.