Stamatović: Srpska crkva mora od od države Srbije da zahteva status Svete gore na Kosovu i Metohiji!

1050

Čajetina – U našu redakciju stiglo je saopštenje Zdrave Srbije koje Vam prenosimo u celosti.

Sve agresivnije najavljivanje formiranja tzv. vojske Kosova već za 28. novembar, uz otvorenu podršku okupacione NATO uprave na KiM, ali i sve češće pominjanje nekakvog razgraničenja, tj. odustajanja od 17 odsto teritorije države Srbije, još jedno je upozorenje Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) da što pre mora da zaštiti svoj verujući srpski narod u južnoj srpskoj pokrajini, svu svoju imovinu, neprocenjive kulturne i verske spomenike, od kojih se 90 odsto nalazi na delu KiM južno od Ibra, tako što će, odmah, obnoviti svoj, dve decenije stari, zahtev Vladi Srbije da Crkva u južnoj srpskoj pokrajini postane posebna autonomna i teritorijalna celina države Srbije, poput Svete gore u Grčkoj, kao što je to prvobitno učinio Sveti arhijerejski sabor, na čelu sa počivšim patrijarhom Pavlom, 1998. godine, javno zahtevajući od tadašnje vlasti da se SPC hitno vrati oteta i oduzeta crkvena imovina i da manastiri i ostali hramovi sa svojim imanjima, u budućem uređenju južne pokrajine, dobiju eksteritorijalni status – izjavio je Milan Stamatović, predsednik Inicijativnog odbora Zdrave Srbije (ZS).

Stamatović smatra da Crkva više ne sme da ćuti na rafalne žalopojke tipa „kako sada na Kosovu nemamo ništa i kako treba da budemo srećni ako dobijemo bilo šta“, nego da kod svetovnih vlasti Srbije mora da insistira da konačno počnu da poštuju Ustav Republike Srbije, a ne da se klanjaju pred tzv. ustavom jedine NATO države u Evropi.

-Takođe, ZS ponovo apeluje na SPC da i sama, simbolično i praktično, pokaže svoju odlučnost u zaštiti svoga kosovskometohijskog zavičaja i da, bez odlaganja, vrati tron srpskog patrijarha u njegovo istorijsko sedište Peć, gde se nalazio još od 13. veka, kako bi se sprečila predaja KiM u ruke šiptarskim teroristima, očuvao identitet i jedinstvo SPC, i osigurao opstanak Srba na tom delu srpske teritorije – kaže Stamatović, napominjući da to ne znači da, paralelno, ne treba da postoji i crkveni administrativni centar u glavnom gradu Srbije.