Naslovna Hronika Nastavljeno suđenje za tragediju u „Namenskoj“, Mitrović govorio o svom otkazu

Nastavljeno suđenje za tragediju u „Namenskoj“, Mitrović govorio o svom otkazu

510

U Osnovnom sudu u Ivanjici nastavljeno je suđenje za tragediju u fabrici „Milan Blagojević – Namenska“, u kojoj su 2017. godine, od povreda zadobijenih u eksploziji baruta preminuli radnici Milomir Milivojević (25) i Milojko Ignjatović (55). Sudi se Radošu Milovanoviću, generalnom direktoru, Vladimiru Lončareviću, rukovodiocu pogona Raketna goriva, i Tomu Stojiću, rukovodiocu sektora Bezbednost i zaštita na radu. Sva trojica su negirali krivicu i preneli je na nastradale radnike.

Danas je nastavljeno ispitivanje Marka Mitrovića, svedoka nesreće i radnika u lučanskoj fabrici. To je bio treći nastavak njegovog ispitivanja.

Mitrović je govorio o tome da se na vučnom elektro vozilu, u trenutku kada je došlo do eksplozije, prevozilo više burića sa barutom, iako je to bilo zabranjeno. Rekao je da je u priručnom magacinu bilo više od dve tone eksploziva.

POVEZANE VESTI

Rekao je da je godinu dana nakon događaja, odnosno nakon što je dao izjavu tužilaštvu, dobio je otkaz. Navodno, jer je prestala potreba za njegovim angažovanjem, a na njegovo mesto primljeni su novi radnici. Rekao je da je smatra da je otkaz bila i osveta direktora Radoša Milovanovića.

Milovan Milivojević, otac nastradalog Milomira, rekao je da je optužnica trebalo da obuhvati još zaposlenih, pre svega rukovodioca u Pogonu raketnih goriva.

On je rekao da se nakon nezgode sve izmenilo u pogonu. Da je uveden video nadzor, da je nabavljena kvalitetna zaštitna oprema koja su otporna na udarni toplotni talas, kartonski burići za barut su zamenjeni prohromskim i uvedene su stimulacije za radnike.

Kako je izjavio, on smatra da je došlo do eksplozije jer u magacinu nije ostao ni gram baruta.

„Dogodila se eksplozija i ja sam je čuo. Bio sam kod izlaznih vrata kada sam čuo ogroman huk, a kod dvobaznih baruta nema klasične eksplozije, i ne čuje se klasični bum. Sve je izgorelo“, rekao je Milivojević.

„Fabrika je pre kritičnog događaja ličila na Bejrut. Do sada je 21 čovek poginuo za vreme dok je Milovanović obavljao funkciju direktora. A u to vreme je 60 ljudi teško povređeno. On je uvek to sanirao tako što nije bilo krivičnih postupaka, već su obeštećene žrtve dobijale stanove. Stvar je zataškavana zato što je zarada fabrike bila daleko veća“, rekao je advokat Borivoje Borović.

Sudski proces je počeo 3. oktobra 2019. godine, nakon insistiranja porodice poginulog Milomira Milivojevića, i pored pritisaka i ucena direktora, da državni organi počnu da rade svoj posao.

N1

NEMA KOMENTARA