Prema njegovim rečima, zdravstveni inspektori iz Čačka koji pokrivaju četiri okruga, bili su na visini zadatka i opravdali svoju ulogu u teškim okolnostima.
– Prevashodno smo kontrolisali rad državnih zdravstvenim ustanova da li se primenjuju mere Vlade Srbije i na koji način. Utvrdili smo da su u Moravičkom okrugu sve mere ispoštovane i da se radilo jako dobro u tim ustanovama. U Domu zdravlja Čačak nijedan zaposleni nije bio zaražen kovidom-19, dok je u drugim zdravstvenim ustanovama taj broj bio izuzetno mali – pojasnio je Ševarlić.
On kaže da nije zabeležen nijedan slučaj da se odstupilo od protokola, počev od prijema pacijenata, pa do lečenja.
– Nije bilo slučajeva da su radnici odbijali izvršenje radne obaveze, kao ni primedbi građana na rad zdravstvenih službi – istakao je Ševarlić.
Republički sanitarni inspektor Milić Đukanović, izjavio je da su on i još troje kolega iz Moravičkog okruga, između ostalog vršili kontrolu na graničnim prelazima Gostun, Uvac i Kotroman.
– Izrekli smo 1.300 rešenja za kućnu samoizolaciju i smeštaj u prihvatne centre. Takođe, doneta su bila i 692 rešenja za kućnu izolaciju osobama koje su bile u kontaktu sa zaraženima – naveo je Đukanović.
Republički granični sanitarni inspektor Miloš Risimović, podseća da ta služba pokriva nekoliko mesta od Užice, preko Požege, Čačka, Gornjeg Milanovca, do Trstenika i Kruševca i da su za vreme epidemije strogo kontrolisane pošiljke i životne namirnice.
Prema njegovim rečima, kontrola je jedno vreme vršena na aerodromu “Morava” dok je bio otvoren, ali i na nekoliko graničnih prelaza.
– Transportna vozila kretala su se nesmetano, u martu ih je bilo manje, a u aprilu i maju skoro kao u normalnim okolnostima. Vozači su morali da poštuju mere poput nošenja maski, naočara i rukavica, a kako su najviše vremena provodili u kamionima, to im je bila neka vrsta izolacije – objasnio je Risimović.
Izvor: MNA