Epidemiloška situacija u Čačku u ovom trenutku je povoljna, ocenio je danas šef Radnog tima za praćenje širenja korona virusa Mihailo Luković.
“Ukoliko krene povećan broj obolelih, spremni smo da reagujemo i imamo mogućnost da ih držimo pod kontrolom i da ne primenjujemo dodatne mere”, istakao je Luković.
On je naglasio da je važno što virus nije ušao u dva doma za stare na području Čačka u kojima se nalazi skoro 200 korisnika i zaposlenih.
Od početka epidemije na području Moravičkog okruga uzeta su 1.623 uzorka, a kod pojedinih osoba više puta.
Kako je rečeno, od prvi slučajeva korona virusa u Čačku, koji su potvrđeni 11. marta kod dve osobe, COVID-19 do sada je registrovan kod 159 lica.
Zvanični podaci pokazuju da je korona virus potvrđen kod 95 osoba na području Čačka, 56 u Gornjem Milanovcu, pet u Lučanima i tri u Ivanjici.
Do sada je u okrugu preminulo 19 osoba – 13 iz Čačka, pet iz Gornjeg Milanovca i jedna iz Ivanjice.
Prema podacima Policijski uprave na području okruga na merama samoizolacije bilo je 2.050 osoba, a trenutno ih je u Čačku 58.
Kroz halu u Atenici, koja je bila pretvorena u privremenu bolnicu prošlo je 48 pacijenata kod kojih je potvrđen korona virus, a imali su blage simptome.
U jednom trenutku najviše oh je bilo 27.
“Moj utisak je da se sve odvijalo na korektan način i svi smo sinhrono učestvovali u gašenju epidemije. Dodao bih da su i građane dali doprinos jer su imali razumevanje za sve”, istakao je Luković.
Prema njegovim rečima, najveći problem i izazov je bio uspostaviti rad infektivne službe.
“Nas je variola vera 1972. godine opametila pa je 1976. formirano infektivno po svim standardima u to vreme. Posle je to odeljenje razoreno pod izgovorom da zaraznih bolesti više neće biti i sad smo došli u situaciju sa ga ponovo gradimo”, naveo je Luković.
On je podsetio da je više odeljenja, koja se nalaze u starim zgrada bolnice privremeno pretvoreno u infektivno kako bi se sprečilo unošenje virusa u novu zgradu te zdravstvene ustanove.