ČAČAK – U Atomskoj Banji, u Gornjoj Trepči kod Čačka, uspeli su da spoje prirodno blago sa tradicionalnim i savremenim lečenjem. Rezultat – više od 12 hiljada gostiju godišnje, iz celog sveta.
Više od veka zna se za termomineralne izvore banje, jednistvene u Evropi koja spada u najproučavanije kod nas. Još od kada je izgrađeno prvo kupatilo, u prirodno lečilište u Gornjoj Trepči, dolaze gosti sa svih strana.
„Mir, ljubaznost osoblja, terapije, sve. Sve pomaže da se čovek rehabilituje i da se odmori lepo i da se kako bih ja rekao resetuje i vrati ponovo u život, da se vrati u svakodnevicu, radu, obavezama“, dodaje Vladan Mijatović iz Lazarevca.
U blagodeti Atomske banje godišnje se uveri više od 12.000 gostiju, koji ostaju u proseku 10 dana. Ove godine veća je zainteresovanost domaćih turista.
„Naravno, na to je uticalo i novih 400.000 vaučera Ministarstva turizma koji ih je opredelilo za sve one koji planiraju da deo svog odmora, ili ceo odmor provedu u Srbiji“, rekao je Nenad Mladenović, direktor marketinga Specijalne bolnice.
Pored tradicionalnog lečenja uz korišćenje termomineralne vode u banji pod Vujnom primenjuju i savremeni koncept lečenja u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji. Najviše je koriste pacijenti sa neurološkim, reumatskim i oboljenjima perifernih krvnih sudova.
„Mi smo opremljeni najsavremenijom opremom koja nam omogućava da te dodatne terapije možemo dati našim pacijentima i onima koji su došli da preventivno deluju na svoje zdravlje. Znači, i jedna i druga grupa sve više je zastupljena u Atomskoj Banji, baš ta preventiva“, objasnila je dr Lidija Bursać Obradović, direktorka Specijalne bolnice za rehabilitaciju Gornja Trepča.
Okružena je šumovitim stranama Bukovika i Vujna, uz idealnih 460 metara nadmorska visine i prirodno magnetno polje, prava je adresa i za vikend odmor.
„Ti kraći odmori koji su na taj način u ovim mestima organizovani mnogo doprinose zdravlju ljudi i oni to prepoznaju. Zato u sve većem broju dolaze u Atomsku Banju“, istakla je dr Bursać Obradović.
Uz boravak u Atomskoj Banji gosti mogu da upoznaju i okolna mesta, da posete manastire, uživaju u prirodi i čuju priče o ljudima koji su krojili istoriju Srbije.
RTS, Foto – banjesrbije.rs